top of page

Pribor i oprema

Baitcasteri

- bacački multiplikatori

Tekst o ABU-ovim niskoprofilnim bacačkim multiplikatorima, koje struka zove baitcasteri izazvao je pravu poplavu mailova i telefonskih poziva. Jesu li zaista toliko snažni? Ima li ih u Hrvatskoj? Gdje se mogu kupiti? Kako rade? Kolika im je cijena? U svakom slučaju postavlja se puno pitanja na koja treba odgovoriti

Gotovo svi koji su me zvali, te male i lagane multiplikatore vidjeli su ili na TV programu Fish&Hunt, ili na svemoćnom You Tubeu, kako ih koriste Japanci, Amerikanci i mnogi drugi. Svi koji su nazvali ili poslali mailove prvenstveno su zadivljeni tim spravicama, no prisutno je i veliko nepovjerenje u njihovu snagu, bez obzira što sam napisao da ABU serija Revo ima kočnicu koja se može stisnuti na 10,9 kilograma. Ostala pitanja odnose se na njihovu cijenu, način upotrebe i ima li ih uopće i, ukoliko da, gdje se mogu nabaviti u Hrvatskoj.
Prije svega, potrebno je upoznati se s osnovnim informacijama u vezi kočnica. Podatak od 10,9 kilograma, na koliko se može stisnuti jedna kočnica, govori o snazi neke role, odnosno o vršnoj snazi kočenja, koju je u praksi vrlo teško ili nemoguće dostići. Na potonje se nadovezuje pitanje zašto je uopće potrebna ta snaga. Možemo se našaliti i reći 'ne ide se u svatove bez one stvari', pa tako ni u ribolov. No, kada bi doista stisnuli kočnicu na Revo Toru na 10,9 kilograma, u najboljem slučaju popucao bi 

predvez, još gore upredenica, a u najgorem slučaju čak i štap, i to sve pod uvjetom da imate izbalansirani pribor. Pod balansiranim priborom podrazumijeva se usklađen štap, rola, upredenica te monofilni predvez, odnosno fluorokarbon. Na primjer, moj komplet za ribolovne tehnike Tataki, Kaburu i Inchiku je štap XZoga Taka JI 6312 deklarirane snage 150 g, niskoprofilni multiplikator ABU Revo STX, upredenica Power Pro koja odgovara klasifikaciji # PE 2.0 ili u prijevodu deklarirane nosivosti 10 kilograma. Na upredenici je vezan Seaguar fluorokarbonski predvez debljine 0,35 mm, koji bi sigurno pucao ako bi kočnicu stegnuo na maksimum od 10,9 kilograma, jer je to u cijeloj kombinaciji najslabija točka. Zapravo, snaga kočnice mog STX daleko nadilazi snagu štapa i upredenice, a pogotovo fluorokarbonskog predveza. Na ovaj štap i upredenicu mogao sam komotno staviti isti takav multiplikator kojemu se kočnica može stisnuti upola manje, odnosno 5 kilograma, no dobro je uvijek imati neku rezervu snage.

Abu Revo Toro i Maria Squid Jive idelna kombinacija za Tataki tehniku

Majstori lova s baitcasterima često koriste palac kao kočnicu

Kada generalno govorimo o multiplikatorima, nema neke službene podjele i u principu se radi o, grubo rečeno, razlici u veličini, no kada se govori o namjeni možemo ih podijeliti na bacačke i nebacačke. Dakle, postoje veliki multiplikatori kojima lovimo tune, srednji koje koristimo za lov zubaca i 

Vrste multiplikatora

gofova panulom, te bacačke kojima lovimo sve, od najmanjih riba do zubaca i gofa, novim japanskim tehnikama Kabura, Inchiku i Tataki. Najveće daljine postižu se upravo bacačkim multiplikatorima i upravo su njima, a ne stacionarnom rolom, napravljeni svi rekordi.

Što su baitcasteri?

Bacački multiplikatori namijenjeni su laganom, srednjem i teškom špinanju, no odlično se uklapaju i kod ribolova iz brodice, odnosno lova kanjčenicom ili, kako se to moderno kaže, bulentinom. Kapacitet im se kreće od 145 metara monofila debljine 0,30 do 220 metara najlona debljine 0,40. Kapacitet im se znatno povećava u kombinaciji s upredenicom, tako da imate dovoljno niti u slučaju borbe s najvećim beštijama iz dubine. Zbog konstrukcije samog multiplikatora, gotovo svi imaju zvjezdastu kočnicu. Kako su namijenjeni spiningu, najveća pažnja pridaje se oslobađanju špule, odnosno bacanju. Neki od navedenih bacačkih multiplikatora imaju polugu 

za bacanje odmah ispod palca, a neki na lijevoj ili desnoj strani samog kućišta multiplikatora. Da bi se omogućilo bacanje bez zapetljavanja, neki bacački multiplikatori, uz centrifugalnu, imaju i magnetnu kočnicu koja služi boljoj kontroli leta varalice ili ješke bez zapetljavanja. Prednost pred klasičnim multiplikatorima daje im vodilica strune na beskonačnom vijku, koja savršeno namata upredenicu ili najlon, bez petljanja i uvrtanja. Uz sve navedeno, kod ovih multiplikatora je potrebno samo malo pomaknuti ručicu i riba je, u slučaju ugriza, momentalno pod kontrolom.

Princip rada bacačkih multiplikatora

I sam sam, kao mladi ribič, prošao zapetljavanje prilikom bacanja, zbog čega sam godinama izbjegavao ove multiplikatore. Pravilan rad i upotreba, bacanje čine jednostavnijim, a može se reći i da se s malim laganim multiplikatorom, uz isprike zadrtim 'stacionarcima' kakav sam donedavno bio i sam, baca lakše i dalje od stacionarne role. Uz daleko bacanje prednost baitcastera je u tome da se upredenica ili najlon nikada ne mogu oštetiti prilikom izvlačenja najlona sa špule kod pritiska velike ribe. Naime, činjenica pred kojom rado zatvaramo oči je da upredenica i najlon trpe velika trenja kod stacionarne role, kada najlon silazi sa špule, što uzrokuje velika oštećenja, uz vrlo neugodno uvrtanje upredenice.
Svaki bacački multiplikator ima iznimno laganu metalnu špulu s perforacijama 

radi što većeg olakšanja, jer, što je špula lakša, lakše se i okreće i time je omogućeno dalje bacanje i najlakših varalica. Obratno, s multiplikatorima koji imaju tešku špulu, teško je ili nemoguće bacati lakše varalice. Upredenica se namata pomoću vodilice koja se kreće po beskonačnom vijku, no, prilikom bacanja vodilica ostaje u jednom položaju, tako da nema otpora i bacanja su vrlo daleka. Iako to naizgled i nije logično, sve savršeno radi. Svaka špula je dobro opskrbljena kugličnim ležajevima koji dodatno olakšavaju okretanje, no to lagano okretanje proizvodi i prekomjernu brzinu špule zbog čega ju je potrebno balansirati pomoću centrifugalne i, na nekim multićima, magnetne kočnice, koje sprečavaju prekomjerni okret špule, odnosno petljanje upredenice ili najlona.

Petljanje upredenice

Baitcasteri savršeno bacaju samo ako je inercijska centrifugalna kočnica ili dodatna magnetna kočnica pravilno podešena. Naime, prvi kritičan moment je kada započinjemo bacanje i kada je sila koja povlači strunu najveća, odnosno kada težina same varalice izaziva preveliku rotaciju špule, a upredenica s nje ne silazi istom brzinom. Rezultat je velika količina upredenice upetljane u 'gnijezdo' koje je nemoguće raspetljati. Jedino rješenje je skidanje zapetljane upredenice uz pomoć oštrog noža ili škara i ponovno namatanje nove upredenice. Upotreba centrifugalne i magnetne kočnice rješava problem zapetljavanja u potpunosti, no potrebno je obratiti pozornost na težinu nove varalice. Ukoliko je nova varalica teža ili lakša od prethodne, obavezno je ponovno podešavanje kočnica jer u protivnom dobivate prije spomenuto 'gnijezdo'. Drugi kritičan moment je kada varalica dosegne svoju točku padanja na površinu mora. Iako ste podesili kočnicu, 

pogledom pratite varalicu i, kada padne na površinu, palcem prekinite vrtnju špule, što je poprilično jednostavno s obzirom da se nalazi direktno ispod palca. Kada zaustavimo okretanje špule, na nju prestaje djelovati sila povlačenja. Ukoliko ne zaustavimo palcem špulu, sila povlačenja djeluje i dalje, a špula se inercijom i dalje vrti te ponovno nastaje 'gnijezdo'. Vrhunski majstori baratanja baitcasterima precizno koče isključivo palcem, pri čemu uopće ne griješe, no za to je potrebno veliko iskustvo. Stoga, barem zasad, svoje ABU Revo multiće balansiram uz pomoć kočnica. Doduše, brzo sam ušao u 'trag' zaustavljanju špule palcem pri dodiru varalice s površinom, no, moram priznati da sam nekoliko puta u žaru borbe zaboravio podesiti kočnice što je rezultiralo deset metara kraćom upredenicom na jednom od njih, a nekoliko puta zaboravio sam jednostavno zaštopati špulu. No, poznata je stvar da je koji put potrebno malo i eksperimentirati. 

Simone Bini je krivac za sve ...

Pjero San Bacini s omiljenim ABU Ambasadeurom

Centrifugalna kočnica i magnetna kočnica

Centrifugalna kočnica sastoji se od nekoliko elemenata koji, u kućištu i na samoj špuli, svojim trenjem sprečavaju nekontroliranu vrtnju same špule na početku bacanja i u trenutku kad varalica dodirne površinu vode. Magnetna kočnica sastoji se od nekoliko permanentnih magneta koji također sprečavaju preveliku vrtnju špule. Za razliku od centrifugalne, magnetna se kočnica može izuzetno fino podešavati i tako potpuno onemogućiti preveliku vrtnju špule u trenutku najveće sile povlačenja, dok je kod dodira varalice s površinom nemoguće u potpunosti izbjeći podešavanje, no palac se vrlo brzo privikne na taj manevar.

Na fluorokarbonski predvez veže se varalica prema čijoj težini se onda otprilike stegne centrifugalna kočnica. Palcem se pritisne kočnica da se oslobodi špula, koja tada ima slobodan hod. Ako varalica slobodno pada, centrifugalna se kočnica dodatno stegne do trenutka kada varalica na lagani pomak padne samo dvadesetak centimetara. Kada se regulira centrifugalna kočnica, magnetna kočnica, ako je rola ima, mora biti skroz otpuštena. Kada je slobodan hod špule namješten na težinu varalice, dodatno se podešava i magnetna kočnica ukoliko ju multiplikator ima. Magnetna kočnica svojim preciznim podešavanjem apsolutno poništava prekomjerno okretanje slobodne špule, no svejedno je potrebno, prilikom pada varalice ili utega na površinu, palcem zaustaviti okretanje špule.
Isto tako, ako varalica ne pada kada palcem oslobodite slobodan hod špule, centrifugalna kočnica je pretegnuta i mora se popustiti tako da se varalica opet pomakne samo dvadesetak centimetara. Za svaku sljedeću varalicu koju stavimo moramo ponovno podesiti kočnice, što kod stacionarnih rola nije potrebno.

Podešavanje centrifugalne i magnetne kočnice

Bacanje baitcasterima

Iako baitcasteri imaju mnogo prednosti pred stacionarkama, postoje i neke stvari na koje se treba naviknuti, no za to su dovoljna svega dva ili tri bacanja. Postupak je jednostavan. Za razliku od stacionarki, baitcasetri trebaju veliku brzinu izbačaja, a to se jednostavno rješava tako da se varalica postavi samo dvadesetak centimetara od vrha štapa. Držanjem palca na špuli, oslobađa se hod. Štapom se oštro zamahne i, u poziciji za izbačaj, jednostavno se podigne palac sa špule, pri čemu varalica leti na željeno mjesto. Pogledom pratite varalicu i isti čas kad padne na površinu mora, ponovno palcem pritisnite špulu i zaustavite slobodno okretanje. Iako se, prema ovom opisu, postupak čini poprilično kompliciran, u stvarnosti je jednostavan i dovoljno je svega nekoliko izbačaja da se savlada tehnika. Bacanje baitcasterima je ugodno i lagano, ponajviše zbog činjenice da su ti mali multiplikatori dvostruko lakši od stacionarki i da se njima baca dalje i preciznije. Mnogi od njih imaju ručicu na desnoj strani, što nekima nije po volji, no to ne treba zabrinjavati zato jer vodilica strune radi besprijekorno pa je svejedno jeste li ljevak ili dešnjak. Ipak, onima koji su naviknuti na stacionarne role, bacanje predstavlja manji problem pošto bacaju desnom rukom pri čemu štap trebaju prebaicti u lijevu. Osobno sam imao problema s tim, no naviknuo sam se brzo, a tome je pomogao lov malim multiplikatorom Avet, kojim sam lovio prošle godine i koji nema vodilicu strune pa je potrebno lijevom rukom pomicati upredenicu da se ravnomjerno mota na špulu.

Baitcsasteri na hrvatskom tržištu

Baitcastere na hrvatskom tržištu možete pronaći samo u nekim prodavaonicama ribičkog pribora i opreme. Cijena im nije mala, no za taj novac dobijete rolu koju možete danima držati u ruci bez da se umorite, a koja je dovoljno snažna da svlada gotovo svaku ribu, ne ubrojimo li tune i druge velike beštije iz dubina.
Baitcasteri su kod nas još uvijek nepoznanica, pa ne čudi činjenica da su uvoznici ribičkog pribora 'bježali' od tih malih multiplikatora glavom bez obzira. Izuzetak je zagrebačka tvrtka Škorpion koja ih u ponudi stalno ima godinama. U zadnje vrijeme nudi ih i tvrtka SIL – EM iz Zagreba, u svojoj prodavaonici Fish&Fun, a u ponudi je i Okumin model Tor Tycir TY 200LX kojega možete kupiti u zadarskoj prodavaonici Udica.

Napisao Mladen Marković, fotografije arhiva RNJ

bottom of page