top of page

Ribolov s obale

Mebaru game:

duboki ribolov uz stijene

Većina kontinentalnih ljubitelja ribolova na moru prakticira jednu od triju temeljnih disciplina: ribolov iz brodice – ribolov u lukama – i ribolov sa stijena; zapravo, kad se uzmu u obzir teškoće s “baratanjem” plovilom, kao i nedokučiv režim ribolova u portima (uz neizbježne ljubopitljivce i “navijače”), light rock fishing najčešći je izbor nas iskrenih poklonika druženja u djevičanskoj prirodi.

Evo mene opet, pa bilo da vam dižem tlak učestalim pisanjem o meni najdražoj ribolovnoj disciplini – ili da, ako dijelite moje oduševljenje laganom ribičijom sa stijena, doznate nešto novo, lijepo, zanimljivo... Naime, light rock fishing – učeni smo, zar ne? gdje bi nama više valjale dobre stare domaće riječi! – način je ribolova nevjerojatno zabavan, povezan s boravkom u lijepomu morskom ambijentu, u pravilu i s druženjem s pravim ljudima. Ali, vara se onaj tko misli da se sa stijena, lagani priborom i nimalo zahtjevnim načinom, lovi puki sitniš: knezovi, kanjci, pirke, škrpoći, špari, bugve, arbuni... Nikako, jer se u podnožju priobalnih stijena stere ponekad vrlo širok pojas pokriven drobljenim kamenom, pijeskom ili šljunkom, na kojemu – obično zahvaljujući izrazitoj obraslosti algama, posidonijom, spužvama i koraljima – hranu nalazi velik broj ribolovno zanimljivih vrsta, nerijetko i trofejnih 

dimenzija. Praksa, naime, a vjerujte mi – ostario sam s ribolovnim štapom u ruci! – opovrgava česte predrasude da se veliki primjerci love isključivo podalje od obale, na velikim dubinama, u tzv. djevičanskim područjima... Koješta, dragi prijatelji – svoje sam najdraže ribe ulovio u neočekivanim situacijama, na neočekivanim mjestima. Ali, sve da vam se i ne posreći izniman ulov, „kašeta“ arbuna, šaruna, šaraga, podlanica... a s ponekim kovačem, škarpinom ili kirnjom, sve je prije negoli slabašan ulov! Standardizirani laki ribolov sa stijena potječe, dakako, iz Japana, premda se uz obale te otočke zemlje lovi razmjerno malen broj vrsta – čemu su japanski ribolovci doskočili proglasivši stijenama i ljudskom rukom, odnosno strojevima izgrađene strukture, poput lukobrana, operativnih obala, umjetnih otoka i sl. 

Ali, bitno je da se radi o čvrstim objektima, o ribolovu s obale, te zabacivanju u relativno plitko more... dubine, ovisno o lokaciji, od pet-šest do dvadesetak metara. Ponegdje, kao uz riječna ušća, ta dubina može biti i manja, a „baza“ nasip kojim se rijeka štiti od valova s pučine – nije važno; važno je da taj ribolov bude ugodan i nimalo zahtjevan, po već u nekih omiljenom konceptu „gepeka“. Budimo iskreni, zar nije krasno parkirati na samom rubu puste obale – može biti i riječ o trajektnoj luci u zimskom razdoblju, kada brodovi plove po reduciranom redu plovidbe – pa imati sve nadohvat ruke, od ribolovne opreme do hrane i pića?         Pribor za takav ribolov sastoji se od štapa duljine od oko 2 metra, pa do 3 – ili nešto više, ako se opredijelite za bolognese – rola srednje veličine (oko 2500), upredenice od 6-8 lb, te predveza debljine oko 0,20 mm. Koriste se razne vrste prirodnih mamaca, od srdele i raznih račića do školjaka i crva, uz obaveznu primamu (uvijek usolite otpatke od čišćenja ribe, posebice srdela – dobit ćete izvrstan brum!), kao i raznovrsne varalice, silikonske i tvrde, ako se opredijelite za varaličarenje na šarune, felune, lice, lubine, iglice, 

skuše, lokarde... U osnovi, laganim ribolovom sa stijena lovi se pridnena riba – od škarpina i ovčica do arbuna, lumbraka, kavala, jegulja i paukova – zatim ona srednjega sloja: okani, lubini, lice, šaruni, iglice, ušate, šargi... te riba koja se zalijeće sve do površine, dakle opet ušate i iglice, ali i plavice, palamide, cipli... Osim besprijekornoga, a finog, pribora, raznovrsnih predveza i plovaka, svakako će vam trebati podmetač, uobičajeni „elementi komfora“, od stolca ili jastuka, do hrane i napitaka. Nikako ne nosite radio, loše raspoloženje ni prekomjerne količine alkohola (ali, nešto dobre žestice svakako će trebati za dezinfekciju uboda udice ili ogrebotina pri spuštanju niza stijene!). Na kraju, neću vam otkriti nikakvu toplu vodu, ali ću vas rado podsjetiti da je lagani ribolov sa stijena – ribolov iz ruke; dakle, podrazumijeva stalnu akciju, nema tu zabacivanja, pa zijevanja dok se nešto možda ne desi. Ulovite li samo „kantu od jupola“ arbuna ili bugvi za gradele, eto razloga za veselje i zaključak kako nam je more još jednom uzvratilo darom u ime goleme ljubavi što ju prema njemu osjećamo.

Napisao i snimio Paolo Polimeni

Napisao i snimio Paolo Polimeni

bottom of page