top of page

​Ribolovne tehnike

SILIKONSKI MAMCI

VIŠE OD ZAMJENE ZA PRIRODNU JEŠKU

Sve vam se savršeno podudarilo: vrijeme – vaše slobodno i ono meteorološko – stanje mora, sezona kada vaša omiljela vrsta grize k'o blesava... osim ješke; ali, ako niste uspjeli nabaviti crvea, volke, srdele... uvijek postoji zlatna rezerva u obliku silikonskih imitacija ribice, račića ili crva!

Ribolovci s obale prezrivo odmahnu rukom kad im se spomenu umjetni mamci, što je svakako dijelom stvar urođene rezerve onih kojima su prirodni lako dostupni cijele godine – a i poznato je da upravo morski ribiči sporije i teže prihvaćaju inovacije nego oni koji na more silaze rjeđe, skuplje i s više iščekivanja. Dakle, ova priča namijenjena je prvenstveno ribolovcima s kontinenta, koji do kvalitetne prirodne (morske) ješke dolaze teže, imaju više problema s njenim očuvanjem, konačno – više ju i plaćaju. Silikonske mamce, pak, plaćate jednom; iako se izrađuju od mekanog materijala, dobro čuvani potrajat će nekoliko sezona, a u stanovitim okolnostima priuštit će vam jednaku radost u ribolovu kao i „pravi“. Riječ je o silikonskim imitacijama ribice, crva, račića... koje se koriste posebice u dubinskom bulentinu, odnosno u lovu na dubinske predatore, koji u uvjetima slabijega svjetla (ili 

Prva je nužnost kompenzacije činjenice da silikonci mamci, premda vjerno oponašaju prirodne, nemaju okusa ni mirisa. Doduše, neki ribolovci ih dodatno „aromatiziraju“, najčešće uljem srdele ili drugim jakim mirisima (češnjakom!), ali se ta mana silikonskih mamaca ipak najbolje otklanja – cimanjem. Pošto zabacite, odnosno spustite sistem tako da olovnica dirne dno, podignite ga oko pola metra i pomalo ga cimajte gore-dolje, pa će riba – registrirajući, živčanim „senzorima“ u bočnoj pruzi, promjene u strujanju morske vode – nasrnuti, kao i uvijek (ili) vjerujući da pred sobom ima omiljenu poslasticu, ili u namjeri da otjera uljeza.
Druga specifičnost korištenja silikonskih mamaca je u načinu nadijevanja na udicu: u osnovi se primjenjuju dva – udica viri vrškom iz tijela silikonca, ili je 

potpunoj tami, na dubinama – ovisno o prozirnosti mora – većim od dvadesetak metara), teško, ako uopće, posumnjaju u prirodnost ponuđene ješke.
Sistem za lov silikonskim mamcima jedva se razlikuje od klasičnoga bulentina: na osnovnu se nit, preko vrtila, spaja predvez s dvjema ili trima imitacijama na pijokama duljine do 30 cm, a nakon njih slijedi jedan pozamašan olovni uteg, ili, ako lovite na kamenitim dnima, niz od nekoliko kuglica pričvršćenih na komad tanjeg najlona, kako, u slučaju zapinjanja, ne biste izgubili cijeli predvez. Jednom složen sistem može poslužiti mnogo puta, ali – kad je o ribolovnoj tehnici riječ – upozorili bismo vas na dvije-tri značajne razlike, u odnosu na ribolov prirodnim mamcima.

skrivena u njemu. Neki ribolovci više vjeruju prvom načinu, posebice ako se lovi na većoj dubini, dok drugi vjeruju da je bolje sakriti udicu u tijelo mamca, osobito za ribolova na mnjoj dubini, gdje ju riba može lako zamijetiti. Treći faktor o kojem ovisi uspješnost lova silikonskim mamcima su uvjeti na pošti: brzina morske struje (ponekad dovoljna da silikonska ribica treperi repom bez cimanja štapom), zamućenost mora, vrsta dna, izdašnost očekivane vrste... Na kraju, i ovdje vrijedi pravilo da (svaka) ribolovna tehnika pruži onoliko koliko se u nju investira – ne uvijek novca, u kvalitetne, te stoga i skupe, mamce, nego u istraživanje njihovih mogućnosti, varijacije sistema i način primjene. Ustrajnost je u ribolovu ponekad važnija i od legendarne sreće!

Napisao Paolo Polimeni, fotografije arhiva RNJ

bottom of page