top of page

Pribor i oprema

Vrtilica važna pomočnica

Ako komplet ribolovnog pribora od štapa i role do osnovne niti i predveza s udicom  promotrimo kao cjelovit sistem, zamijetit ćemo da je za njegovo besprijekorno funkcioniranje neobično važan jedan mali, rekli bi sporedni djelić kojega zovemo vrtjelica ili  zogulin, element koji priječi torziju, odnosno uvrtanje najlona, najnepoželjniju pojavu pri izvlačenju neke ribe koja se bjesomučno bori

Samo još poneki „ortodoksni konzervativac“ među rekreacijskim ribolovcima koristi jednostavan štap s udicom na kraju osnovne niti, osim ako nije „ušatolovac“ u zapjenjenu moru podno stijena južnojadranskih otoka – ili lovac na tunice u Gvinejskom zaljevu! Svi ostali, pa i oni koji zaziru od štapa, a ima i takvih, odavno su usvojili razne varijante predveza s nekoliko udica, olovnicama i vrtjelicama. Naime, iole složeniji sistem nezamisliv je bez „pomagala“ za suzbijanje uvijanja najlona, torzije, stručnim tehničkim rječnikom, koja može stvoriti nevjerojatno mnogo ozbiljnih problema. Prisjetite se, naime, koliko vam se puta dogodilo da se zakvačena riba „vrti kao propeler“, a uzdužno uvijanje osnovne niti izaziva i hidrodinamički otpor 

 što ga stvara prazan predvez pri izvlačenju iz mora, čak i kad na njemu nema ostataka ješke. S jednakim se izazovom susreću ribolovci koji se služe varalicama, jer je dovoljna i minimalna nepravilnost u njihovom obliku, pri povlačenju ili ako se neka od udica prebaci preko druge, pa da cijeli sistem rotira pretvarajući vaš mono-fil u mono-upredenicu.
Tomu je, naravno, jednostavno doskočiti, ali ipak treba ne samo poznavati nijanse uvrtanja niti, te im prilagoditi vrtilicu odgovarajuće izvedbe, nego i pravilno odmjeriti njezinu veličinu, deklarirani kapacitet, spregu s ostalim elementima predveza, pa i drugim vrtilicama, jer se obično kombinira po nekoliko njih razne namjene.

Napisao i snimio Mladen Marković

Berkley zogulini nosivosti 80 lbs

zogulini s kopčon nosivosti 20 kg

Dupli Owner zogulini nosivosti 200 lbs

Dupli Owner zogulini nosivosti 200 lbs

Žica, bubnjić, kukica

Prije nego što vas upoznamo s nekoliko najčešće upotrebljavanih, recimo i da nisu sve vrtilice jednako savršene. Naime, njihova djelotvornost , koja ovisi o besprijekornom obrtanju elemenata (očnica, kukica) pri koje je vezana osnovna nit, odnosno predvez, a njhov rad ovisi o dvama ključnim faktorima: slobodi rotacije u ležištu i porastu otpora (frikcije) proporcionalno zategnutosti, vučnoj sili koja djeluje u oba smjera, prema roli na koju se najlon ili upredenica namotavaju, kao i prema predvezu, zbog hidrodinamičkog otpora i trzanja zakvačene ribe. Dakle, ako zamijetite da vam ulov rotira oko predveza – „razmrdajte“ zjogulin ili ga zamijenite ispravnim. Uzrok manjkavom rotiranju elemenata vrtilice može biti konstrukcijski: jednostavno nisu valjane izvedbe ili je spoj loš (zjogulini se, naravno, izrađuju s pomoću automatiziranih strojeva, uz visoku razinu robotizacije... a roboti baš i nisu savršeni. Drugi je oksidacija! Naime, žičana alkica okreće se uz previše trenja, pa se u nekom trenutku, posebice ako je 

 otpor predveza velik, prestane vrtjeti. Treći najčešći uzrok je oštećenje, bilo da je zjogulin bio deformiran u nekoj fazi izrade ili  korištenja, ili su mu pokretni dijelovi zaglavljeni trenjem o kamenje na morskom dnu.
Ovdje prikazani zjogulini nisu odabrani po ključu djelotvornosti – pretpostavlja se da svi jednako dobro rade – nego po specifičnosti izvedbe, koja je pak odraz specifične namjene. Počinjemo s teškokategorijskim vrtilicama valjkastoga tijela, koje se koriste u pučinskoj panuli, a od kojih se očekuje da izdrže i zamjetno više od deklariranog kapaciteta. Njihovi su rotirajući dijelovi, muški i ženski, spojeni prešanjem, a kako se izrađuju od ponajboljeg čelika, vrlo je malo vjerojatno da se raskine upravo „bubanj“, što znači da su im slaba mjesta privezne alkice, bilo da same pucaju pri ekstremnom naprezanju, ili da izazivaju presijecanje pri njih vezanog najlona ili upredenice. Ne zaboravite, svaki je sistem onoliko pouzdan koliko se možete osloniti na izdržljivost njegova najslabijeg člana! 

Ausi zogulini nosivosti 150 lbs

Ausi „čudovište“ nosivosti 350 lbs

Yamashitini zogulini za Naory tehniku

Dio zogulina koje koristim kod ribolova

Manje je – više

Slijede razne verzije zogulina povezanih u lančiće. Nedvojbeno je da takvi „terceti“ i „kvarteti“ osiguravaju sigurniju vrtnju, ali ipak vodite računa o činjenici da je uvođenje svakoga novog elementa u sustav – jedna potencijalno najslabija karika više. Treća verzija su zogulini s bočnim izdankom, namijenjeni priključivanju pijoka, žrtvenih olovnica ili stvaranju sistema od nekoliko varalica. Dok o izgledima da se takvi sistemu besprijekorno vrte „nemamo riječi“, jedno je sigurno: oni ne mogu spriječiti omotavanje pijoke oko tijela predveza, pa dobro razmislite hoćete li upotrijebiti njih ili plastične (fluorokarbonske) „zglobiće“ za vezivanje pijoka pri središnju nit.
Zasebna varijanta trostranog zjogulina je onaj izrađen spajanjem dvaju običnih, dvostranih, obično različite veličine. Takve sam koristio još osamdesetih godina pri izradi jednoga nevelikog parangala (od svega 30 udica), ali vrlo osebujne konstrukcije: nakon svakih pet udica o treći je krak zjogulina bio obješen uteg od pola kilograma, a nakon svake desete, 

također na metar i pol dugačkom komadu najlona, plovak od stiropora izrađen vezivanjem „pluta“ za ribarske mreže (prvo sam stavio po tri komada, ali sam se provjerom roneći – uvjerio da jaka morska struja zahtijeva pojačanje, pa sam broj plovaka po poziciji povećao na pet). Ti su zjogulini sjajno obavljali svoj posao, spomenuti mi se parangal nikad nije zamrsio.
 

U trgovinama ribolovnom opremom i priborom naći ćete veliki izbor zjogulina raznih oblika, od različitih materijala, a apsolutna su novost nevidljivi, od fluorokarbona, a koje ćete primijeniti ovisi o finesama cjelokupnog sistema, odnosno tehnici ribolova kojoj prilagođavate određeni sistem. Na kraju, uvijek imajte na umu dvoje: riba jednostavno ne haje za vrtilicu, naravno da ju vidi, ali ju ne doživljava kao prijetnju  i dok je drugo važno pravilo „manje je više“. Odnosno, manje željeza – više ribe. Drugim riječima, čemu komplicirati, povećavati broj čvorova  jer su oni su redovito najslabija mjesta svakog sistema i mogućnost zapinjanja predveza o prepreke na dnu. 

Inox zogulini nosivosti 20 kg

Black Nkel zogulini nosivosto 20 kg

Black Nikel zogulini nosivosti 25 kilograma

Black Nikel zogulini nosivosti 10 kg

Ponuda na hrvatskom tržištu

Kao i sa ostalim priborom na hrvatskom je tržištu nevjerojatan broj vrtjelica i nama ribičima je ostavljena mogućnost kupnje po vlastitim nahođenju. No, tu postoji kvaka! Naime, nikada ne kupujte No name  zoguline, odnosno one na kojima nema napisane nosivosti, naravno osim ako nisu od Sampa, Rosca, ili nekog drugog čuvenog branda za kojega je samo ime garancija kvalitete. Prije spomenuti zogulini Sampo i Rosco jednostavno su nezamjenjivi kod big game ribolova, no kod običnog svakodnevnog ribolova treba biti oprezan. 

Naime tu treba koristiti najbolje zoguline jer se često može dogoditi da zagrize veće riba nego što ste realno očekivali. Najbolji zogulini koje trenutno nude hrvatski prodavači su oni koje potpisuju Maruto, Mustad, Yamashita, Gamakatsu, Owner, Okuma ... naime, samo ime branda govori da se radi o kvaliteti. Iako koštaju dvostruko od onih bez ikakvih podataka na vrećici, ovi zogulina vas nikada neće ostaviti na cjedilu, pa kada kupujem zoguline za mene nema dileme – samo kvalitetni zogulini su dobri zogulini, ma koliko god koštali!

bottom of page