top of page

Podvodni ribolov

Fratar 

čuvar  podmorskih zidova

Fratar je česta riba u akvatoriju istočnog Jadrana. Lovi se svim alatima sportskog ribolova, a sprema se na različite načine. Manji primjerci se frigaju, veći se peku na gradele, kuha se na lešo, u brujetu i sl. Susreće ga se gotovo posvuda, po pjeskovitim plićacima, uz polja posidonije, po pučinskim brakovima, uz vanjske dijelove lukobrana i marina i drugdje. Velika jata fratra često se zadržavaju uz rubove podmorskih zidova. Za razliku od nekih drugih pozicija, na takvim ih se područjima može uspješno loviti tijekom čitavog dana. 
Jato fratra se pred roniocima povlači niz podmorski zid ili odmiče od njega, u plavetnilo. Tamo lebdi na sigurnoj udaljenosti. Manji primjerci fratra zavlače se po šupljikavom stijenju podmorskih zidova. Veći primjerci danju se zadržavaju na većoj dubini, pri dnu podmorskih zidova, a pred roniocem se povlače pod veće kamene ploče.

 

Kako se približava večer, s prvim sjenama fratri migriraju bliže obali te je u tom periodu po uzobalnim plićacima, među stijenama i u obalnim grotama neposredno pred površinom moguće susresti veće primjerke, tzv. samce. Na takvim pozicijama s grotama u obali u tom se periodu dobro love na odmet koji se spušta s obale, ali ribič mora ostati skriven među stijenama.
Fratar se od srodnika, šarga i pica razlikuje po dvjema poprečnim prugama, jednoj uz rep, a drugoj iza glave. Što je primjerak veći, to su i te pruge tamnije. Tijekom proljeća sakupljaju se jata uglavnom manjih primjeraka te migriraju širim područjem kretanja. Veći primjerci se u tom periodu zadržavaju u manjim grupama uz rubove podmorskih zidova i po brakovima. Ljeti se jatima manjih primjeraka pridružuju i ovi veći primjerci, a ujesen u jatima ostaju uglavnom primjerci slične veličine, od tridesetak do četrdesetak dekagrama težine, ovisno o područjima. 

U jesen se, u blizini strmih obala pučinskih otoka, pri dnu zidova pod kamenim pločama, može naići na lijepe primjerke teže od pola kilograma. Na prvi nailazak podvodnog ribolovca povlače se pod ploče, odakle se polako razbježe u različitim smjerovima. Zbog toga podvodni ribolov na fratre na takvim pozicijama nije učinkovit kao, na primjer, kada se naiđe na šarge. Zbog toga je preporučljivo, kad se ujesen otkrije takva pozicija, na istoj prakticirati lov iz brodice te, s vremena na vrijeme, toriti. Ako ih ronioci ne uznemiravaju, zadržat će se na takvoj poziciji veći dio dana, a ulov neće izostati.
Veći primjerci fratra se učestalo susreću kao jedinke i čest su ulov na kančanici i različitim vrstama teškog odmeta. Na terenu na kojem ima većih fratara udica je, uz dobro odabran mamac, uvijek učinkovitija od puške za podvodni ribolov. U podvodnom ribolovu veći je fratar plah i teško je veće primjerke dobiti na domet. S druge strane, proždrljiv je i rado prihvaća ponuđeni mamac, bez obzira radi li se o velikom crvu ili usoljenoj pedoči.

Podvodni fotografi fratre najuspješnije mogu uloviti noću, pod svjetlom reflektora. Tada se umire uz kakav kamen. Važno je da se svjetlosni snop ne usmjeri direktno u ribu, već sa strane objekta snimanja. Fratar će tu pozirati koliko je god potrebno. Praktična je i tehnika snimanja fratra danju u šargerama. Šargeri se treba polako približiti te umiriti pred izlazom. Fratri će se prvo povući dublje, a potom će početi prilaziti otvoru šargere te neće bježati ni pred bljeskovima bljeskalice. Srebrnasti odsjaj tijela fratra lijep je kontrast na fotografijama tamnih podmorskih zidova u čije se uske procjepe zavlače zajedno s ušatama.
 

Čest na obraslom dnu

Danju se po plićacima zadržavaju manji primjerci

Fratar je najčešći na podmorskim zidovima

Jata fratri na vrhovima podmorskih brakova

Najživopisniji su susreti s fratrima kada lebde u sjenci kakve velike podmorske stijene. Pred očima ronioca iz tame će se iznenada pojaviti stotinjak i više primjeraka ove lijepe ribe srebrnasta sjaja.

Fratar može narasti do 45 cm duljine i težiti do 1,5 kilograma, no takvi su primjerci danas rijetkost. Veliki fratri se zadržavaju izvan otočnih rubova, uz litice podmorskih brakova. U rano jutro primjerci težine tridesetak i više dekagrama mogu se susresti i po plićacima. S prvim jačim zrakama sunca jedinke se povlače prema dubljem moru, okupljajući se u jata. Fratra je lakše snimiti ronjenjem na dah jer se jato drži udaljenije od autonomnog ronioca zbog mjehurića. Za dobar kadar praktično je, na području gdje se fratri zadržavaju, razbacati i okrenuti kamenje po morskom dnu. Znatiželjni fratri će se približiti pred sam objektiv fotoaparata. Rijetko, u rano proljeće, jata s većim primjercima na vanjskim obalama otoka zavlače se dublje u procjepe. Tada je, s dobrom bljeskalicom, moguće snimiti spektakularne fotografije, zavlačeći fotoaparat u uski procjep i nasumično okidajući.
Sportski ribolovci fratra najčešće love odmetom po  podmorskim brakovima, na onim stranama koje strmije poniru. Lov na fratra odmetom s obale najučinkovitiji je tijekom kasnijih poslijepodnevnih sati. Tada fratri prilaze pod obalu u potrazi za hranom i skloništem u koje će se zavući tijekom noći. Podvodni ribolovci trebaju obratiti posebnu pažnju kada primijete veliko jato fratri u sjenci velike podmorske gromade. Na područjima pučinskih otoka takav prizor često, osim podvodnog ribolovca, promatra i kakva kirnja. U trenutku kada se jato preplaši, i kirnja strelovito bježi prema dubini.

 

U podmorju se i danas velike fratre uvijek može susresti po kosama Jabučke kotline, ali i u blizini ribogojilišta postavljenih izvan uvala. I danas je moguć susret s većim fratrom neposredno pred zalazak sunca.

Još se sjećam prvog velikog ulovljenog fratra puškom za podvodni ribolov. Tamo, početkom osamdesetih godina u kasno poslijepodne, ronio sam istočnom obalom duboke uvale Osibova na Braču. 

Noću je fratra lako dobiti pred objektiv fotoaparata

Sredinom dana fratri se zadržavaju po grotama

Fratar

Na kamenitom dnu

Pred izlaznim rtom u obali se nalazi nekoliko većih grota. U njima nikada danju nisam nalazio ribu, osim kakve ušate, škarpuna ili lumbraka. Tog dana pred sumrak pred očima mi je bljesnula bokom neka veća riba, zavukavši se dublje u grotu. Osvijetlivši unutrašnjost, primijetio sam fratra kakvog dotad nisam vidio ni u ribarnici, a kamo li u moru. Vaga je pokazala 1,1 kilograma...

Napisao Neven Šerić, snimili Danijel Frka i Neven Šerić

bottom of page