top of page

Riba se traži čak i na plaži

Ribolov s obale

Jednako kao i ustrajnost, itekako se isplati napuštanje konvencionalnih navada, „teorija“ o neupitnosti neke vrste pošta i neprikladnosti druge... jer se riba kreće, traži hranu i migrira pred grabežljivcima doslovce posvuda, pa ju posvuda treba i tražiti, i očekivati. Dakako da ova priča o plaži vrijedi kada odu one „horde zla“, koje sada obitavaju na njoj, a vama ostaje žal za propuštenim vremenom

Konačno ste se izborili za dan-dva „nestanka“ u smjeru mora, provjerili Mjesečevu fazu, satnicu plime i oseke, te pripremili pribor i opremu, nabavili kvalitetnu ješku, „zaboravili“ napuniti mobitel i odlučili izaći iz kuće u vrijeme kad nema šanse da vas vidi neko nepoželjno (žensko!) oko, pa uspjehu vašega ribolovnog izleta više ništa ne stoji na putu. Osim nekoliko stotina onih koji su učinili isto što i vi! Dakle, ako mislite da se na cesti prema Jadranu naganjate s vlasnicima vikendica koji idu prekopati vrt, obrezati voćke, obići punicu – varate se! To su vaši najljući protivnici, oni koji će ako već nisu, a umiju to podlaci, prethodne večeri sišli na more parkirati na „vašemu“ mulu ili stijeni koju minutu prije vas, taman onoliko „prerano“ da vam urođena pristojnost nalaže da se prema toj elementarnoj nepogodi odredite samo mrmljanjem nimalo pristojnih riječi. I što sad? Recimo u Baškoj, Mošćeničkoj Dragi, Medveji, nekoj od krčkih, creskih, lošinjskih... uvala. 

Ništa, tj. ogorčeni i beskrajno zahvalni vašemu veteranskom automobilu (zaboga, morate na nekoga svaliti krivicu – niste vi valjda u nečem pogriješili!), pozicionirat ćete se nasred plaže!  Dobro ste pročitali! Vašu ćete opremu iskrcati točno ondje gdje ste nekoliko mjeseci ranije prostirali ručnik, u nesmiljenom boju za svoja dva kvadrata šljunka da bi vam se vaša milovidna s vašom dječicom mogli sunčati i pomagati lokalnim ugostiteljima u deračini zvanoj izvanpansionska turistička potrošnja. I, što je najzanimljivije, ne nudimo vam izlaz u nuždi koji može čak i opravdati sve one pripreme, troškove, škrgutanje zubima u trenutku kad ste vidjeli da su vas pretrčali jer, riba se kreće posvuda, pa ju posvuda treba i tražiti i posvuda ju se može i naći. U konkretnom slučaju, pojas koji obećava uspjeh leži od ruba šljunka što ga prevrću valovi (ovisno o dubini, odnosno nagibu dna, ta se crta nalazi 5 do 15 metara od obale) do  dubine na kojoj počinje područje mulja ili posidonije.

Dakako, ni ta zona nije pustinja, ali se njom kreću ili onuda prolaze – vrste koje se rijetko love u kratkotrajnomu ribolovu vikendom, primjerice oslići, veliki šaruni, pauci... koje, ako im baš slušajno ne zabacite „pred nos“, treba satima čekati da priđu namamljeni aromom ješke – ili slučajno. U navedenom međupojasu, pak, od travnja pa do prosinca lovit ćete arbune, ovčice, velike špare, fratre, kantare, bugve, ciple... često i pirke, kanjce, škarpune, a ako su u blizini uronjene hridi, onda i šarge, pice, ušate, pa čak i lubine. Ukratko radi se o izvanredno zanimljivomu ribolovnom području – tim vrednijim što ćete vjerojatno biti sami, pa ćete izbjeći gužvu kakva vlada na provaljenim rivama, stijenama ili lukobranima. Dakle, ne očajavajte niti bjesnite, nego se koncentrirajte na ribolov, uredite „bivak“ jer se, posebice ako ste dobro brumali, itekako isplati ostati preko noći, kad će vas posjetiti ugori iz posidonije.  Većina nas nema specijalnu opremu za ribolov s plaže, „surf-casting“, ali će vam za tu disciplinu savršeno poslužiti vaši štapovi za stacionarni ribolov (možete se poslužiti i stalkom za njih, umjesto da ih ukopavate među kamenove i tako im oštećujete površinsku zaštitu), a posebice bolognese, jer je taj dugačak štap fine akcije jednako prikladan za lov iz ruke, kao i na čekanje. Osnovna nit u ribolovu s plaže kreće se od 0,20 mm (na bologneseu) do 0,35 mm (na standardnim rolama štapova za ribolov čekanjem), a koriste se uglavnom dva sistema: paternoster – varijante s 

Spas u međupojasu

olovnicom na kraju, ili kliznom, između gornje i završne udice – te onaj s plovkom. Težina olova ovisi o daljini do koje treba zabacivati; ako je ona do 50 m, dovoljno će biti kapljasto olovo od 30 grama, a ako se pojas u koji zabacujete nalazi na većoj udaljenosti ili dubini, možete dodati 10 ili 20 grama, kako bi se sistem mogao držati lagano zategnut, radi što bolje kontrole i hitre reakcije. Predvez ćete izraditi od fluorokarbona debljine od 0,16 do 0,28 mm, s osnovnom ga niti povezati preko vrtilice, a duljinu pijoka odrediti prema procijenjenom nagibu sistema u moru: u svakom slučaju, barem jedna udica treba ležati na dnu, a jedna biti desetak ili više centimetara nad njim, kako biste uspješno lovili vrste koje uzimaju hranu sa samoga dna, ili neposredno iznad njega. Spomenuli smo da u takvom ribolovu možete (itekako) očekivati i komarču, ali udice treba (vrstom i veličinom) ipak prilagoditi manjoj ribi, arbunu ili ovčici, odnosno, na sistemu s plovkom, ciplu, ušati, šarunu i sl. Po mom iskustvu, za sistem za lov najbolje je upotrijebiti klasične Mustadove udice (ili oblikom im slične marke VMC) širine luka oko 8 mm, dok ćete na sistem s plovkom navezati nešto manje, iz fine tanke ali čvrste žice, računajući na iglice, ciple, bugve i salpe, kao glavne „klijente“. Noću, pak, upotrijebite za broj veće udice, a ako pozicija obećava ugora ili jegulju, slobodno privežite i klasične za lov komarče, otvora luka do 15 mm.. 

Kao ješka u ribolovu s plaže može poslužiti doslovce sve, od lignjića i bobića (sipica), mesa školjaka i puževa, velikoga crva i crvića... do uvijek uspješne srdele. Udice na paternosteru ćete ješkati bogato, dok ćete na one na sistemu s plovkom nadijevati filetiće srdele ili tanke rezance lignje (dobro ju je prethodno natući batom za meso). U kasnu jesen i početkom zime, kad obali prilaze pripadnice roda gira, na plovak ćete uspješno loviti oštrulju i plavicu, najbolje na meso kozice (očišćen zadak), dok se ciple cijele godine izuzetno uspješno lovi na crijeva slane ili svježe srdele. Kozice su i inače izvrsna ješka kad lovite u području nastanjenom raznim vrstama, s tim što je mudrije nadijevati oklopljen zadak (otrgnete srednji dio tijela račića, kao i repnu „peraju“ – koje možete upotrijebiti za primamu), jer će vam očišćen brzo postati plijen nezasitnih knezova, šparića i druge sitneži. Iznimno, u ribolovu s plaže koriste se i razne paste, odnosno tijesta aromatizirana slanom srdelom, pokvarenim sirom, češnjakom (šargi ga obožavaju!) i umjetnim aromama; takve mamce će uzeti većina sparida, a posebice ušate, veliki špari, ovčice i arbuni. Što se tehnike ribolova, samo nekoliko napomena: zabacivati treba lagano bez trzaja kako ne bi otpadala mekana ješka, ne stvarajući suviše buke ni olovnicama, ni ponašanjem na obali. 

Kozica, univerzalna ješka

Nešto je problematičnija jedino noć, dok za baratanje priborom treba barem malo svjetla, bljeskanje naglavnim svjetiljkama i sličnim pomagalima ne sviđa se ribi u moru, pojačava njen oprez, pa ga svakako treba svesti na najmanju mjeru. Ako lovite s plaže poput one u Mošćeničkoj Dragi, koja je ujedno i osvijetljena šetnica, ne upriličujte „smotru folklora“ suvišnim kretanjem, jer tako bacate svoju dugu sjenu u more, a riba, čak i ako nije osobito oprezna, neće biti oduševljena takvim „kazalištem“. Posebice svako izvlačenje zakvačene ribe treba izvesti tiho, bez suviše bućkanja podmetačem – najbolje je ribu nasukati na žalo, što posebice vrijedi za ugora i jegulju, koje ćete, umjesto da ih u mraku skidate s udice, staviti u zasebnu čuvaricu (žičanu, ne končanu) i tada ih osloboditi prerezivanjem pijoke. Na kraju ribolova ne trebate biti nimalo iznenađeni vašim uspjehom. Ostavite iznenađenje onima nagruvanim podlacima na mulu, pa lijepo pokupite vaš arsenal, počistite svoj logor kao da će netko za pola sata doći prostrijeti ručnik i poput plavuše koja rumenilom za usne na boku broda označava mjesto dobrog ulova, vašu sjajnu poštu markirajte križem po pijesku... obavezno u zoni plime i oseke!

Napisao Mladen Marković, fotografije arhiva RNJ

Napisao Mladen Marković, fotografije arhiva RNJ

bottom of page