top of page

Kakao se radi spoj dakrona i najlona

TOP SHOT

U modernim sustavima za ozbiljan ribolov kritična točka je spoj upredenice i najlona, koji se – nakon što je dakronska upredenica ustuknula pred onima od spectre i dyneeme – izrađuje u obliku pomalo zamršene omče... ali, uz naše upute i slike ništa nije teško!

Mnogi od stalnih čitatelja Ribolova na Jadranu vjerojatno će se sjetiti moga članka iz 2005. godine, naslovljenog „Top shot – zašto i kako“; ali, kao što se otada promijenilo ime naše i vaše omiljene revije (sjećate se, onda se zvala „Pesca in mare“), tako su napredovale i tehnologije i materijali u proizvodnji ribolovnog pribora i opreme, i to dotle da danas, namjesto nekoć neprikosnovenoga najlonskog monifilamenta, sve više rabimo „šuplju“ upredenicu... ali, ali: dobri stari trikovi zanata niti se mijenjaju, niti je jednom naučeno prepreka usvajanju novih varijacija. Meštrija ostaje meštrija, makar koliko dakronsku „žnoru“ zamijenili izvanredno moćnom upredenicom od spectre ili dyneeme, primjerice (po komercijalnim nazivima) „špage“ imenom Jerry Brown ili Momoi. Jer, koliko god bilo jasno zašto se opredjeljujemo za – 
 

Na slikama 1, 2 i 3 prikazana je izrada omče iz novog materijala, koja počinje odabirom prikladne igle i „nadjevanjem“ oko 1 m spectre – što je sasvim dovoljno, jer se taj materijal sljubljuje s najlonom daleko bolje nego dakron. Na slikama 6, 7 i 8 prikazan je svaki detalj te operacije, dom smo na slikama od 9 do 13 prikazali povratno ulaganje najlona, kako bi se dobila izvanredno pouzdana „uzica“.

odnosom promjera (debljine) i čvrstoće – nemjerljivo jače niti, u prvom redu stoga što na isti kalem možemo namotati mnogo više upredenice, kao i (povratnom spregom) smanjiti dimenzije kalema, a namotati jednaku količinu niti, činjenica je da ćemo prednosti nove tehnologije umjeti iskoristiti samo ako znamo funkcionalno odrediti odnos između „potpornoga“ (backing) i radnog dijela.
Nažalost, svaki napredak traži žrtve, a one su ovdje izražene potrebom za dodatnim pomagalima: zbog malenog promjera, nove niti teško ćete uspjeti vezati bez igle, a bez nje ne ide ni uvođenje najlonske jezgre u „plašt“ od spectre. Nadalje, trebaju vam oštre škare ili nož, te nešto univerzalnog ljepila i finoga brusnog papira da biste izglačali kraj najlonske niti.

 

​Ribolovne tehnike

Na slikama od 14 do 18 prikazano je oblikovanje omče postupnim zatezanjem „srca“ i navlake, pri čemu je najvažnije da se svi elementi novog sistema pažljivo zategnu, s tim što se ostavi „višak“ od oko 30 cm. Slijedi povratno uvrtanje i oblikovanje omče – prikazano na slikama od 19 do 21 – te oblikovanje vrlo čvrstoga čvora s pomoću drvenog klina (ni rukavice nisu višak!), što je po fazama prikazano na slikama ma od 22 do 27.

Na slikama od 28 do 33 prikazano je ovijanje – sve do točke u kojoj monofil ulazi u navlaku od spektre, pri čemu je izvanredno važno da se najlon ne omota oko spectre, jer se ta dva materijala posve različito istežu i omča bi se, pod opterećenjem, svakako raspala. Na slici 34 prikazano je uvezivanje omotača, kao i na slikama 35 i 36; treba izvesti 6-7 omotaja, koristeći komad najlona duljine 50 do 80 cm, zatim vezati čvor, te nastaviti omotavanje do kraja omče.

Kako je prikazano na slikama 37, 38 i 39, sistem se doradi upredenicom (30 do 50 cm), zatežući svom snagom, a kad se upredenica odreže (sasvim uz čvor), presječeno se mjesto osigura kapljicom ljepila.

Na slikama od 40 do 45 prikazani su završni detalji izrade sasvim sigurno najčvršće moguće omče, odnosno spone upredenice i najlona.

Ako baš i niste sve razumjeli, koliko god sam se trudio slikama slijediti postupak – ne ustručavajte se pitati! Pište redakciji ili meni direktno, a ako baš niste sigurni da ćete uspjeti sami svezati valjan sistem – navratite u moj dućan, ja ću vam rado srediti sve elemente vaših sistema i pomoći vam da sljedeći put na more isplovite opremljeni kako treba!
Do daljnjega, srdačan pozdrav!
Vaš Marc Inoue i Team Maguro.

Informacije
Maguro Proshop
Badjurova 3
1000 Ljubljana
info@maguro-fishing.com

Napisao  Marc Inoue, fotografije arhiva autora

bottom of page