top of page

Ribolov iz barke

Olovo za bulentin

Napisao i snimio Mladen Marković

Koje težine treba biti olovo kod lova upredenicom iz brodice, često je pitanje. Neki će tvrditi lakše, neki teže, no mi ćemo pokušati odgovoriti na pitanje koliko dobra težina olova utječe na uspješnost ribolova.

Težinu olova određuje nekoliko faktora kao što je dubina mora na mjestu na kojem lovimo, vrsta ribe, utjecaj struja odnosno kurenta, pribor, lovimo li najlonom ili špagom... Bezbroj okolnosti, no kako izabrati pravu težinu olova? Bio sam podosta iznenađen kada sam se našao na istom plovilu s dobrim prijateljem koji zna što je ribolov i koji svojim brodićem lovi gotovo po cijelom Jadranu. Lovili smo arbune na dubini između dvadeset i trideset metara, imali smo istu ješku, pribor nam se poprilično podudarao, osim nekoliko sitnih detalja. Ja sam lovio sa svojim standardnim sistemom s upredenicom Pro Power 30 lb te s dvije udice na fluorokarbonskim pramama Sunline Siglon FC Low Viz debljine 0,245 mm, koje su DEGA Quick Bead System perlicama postavljene tako da je jedna udica bila gotovo do olova, dok je druga visila par centimetra iznad perlice od prve. Sve mabrojano sam otežao s 90 gramskim olovom s vrtjelicom. 

Iako su nam pribori bili podudarni jer i moj prijatelj lovi upredenicom, razlika je bila u pramama kojih je bilo tri, s time da je jedna udica ležala na podu – radi frankula – kako je rekao, i težine olova koja je kod njega bila samo 30 grama. Bio sam poprilično iznenađen tako laganim olovom i to sam mu rekao. On se pak meni čudio zašto koristim tako teško olovo? Sve u svemu, sasvim logična pitanja i prepucavanja dvojice ribiča na jednom mjestu. Naravno da smo obojica imali svoje argumente, no ribolov će pokazati da su moji ipak bili jači, iako je on lovio s tri duže prame – radi frankula – a ja na dvije kraće.  Princip ribolova je da ribi ješku možeš približiti tako da je ona smatra nečim prirodnim. To nije sporno, no kada riba zagrize i moment kada ribič zateže je nešto sasvim drugo. Naime, kod lova upredenicom koja nema rastezanja udarac se direktno prenosi na udicu, odnosno na kratak predvez i prame, a kao protuteža je naše olovo. 

Upredenica je labava i pomalo leluja kako se brodica ljulja, a u tom ritmu se upredenica opušta ili zateže. U tom se ritmu prame s ješkom dižu i padaju te mame ribu na napad. Olovo težine 90 ili 100 grama je 'sidro' koje omogućuje da se upredenica zateže i kada riba zagrize, prilikom ribičevog kontriranja štapom 'zaustavlja' upredenicu tako da se prame pomaknu munjevitom brzinom. U pravilu je riba dobro zakvačena udicom.  Kod laganog olova upredenica ga jednostavno odigne od dna, izgubi svoju brzinu i riba se ne mora svaki puta zakvačiti. Pomalo nerazumljivo? Naprotiv, tehnika lova tatakijem se bazira na teškom olovu od 100 do 150 grama koje također igra ulogu 'sidra' jer ga udarci štapom ne pomiču, a opet daju brzu kretnju varalicama jer se upredenica opušta i zateže bez da se olovo pomakne s dna. Bilo kako bilo, do podneva sam prijatelja uvjerljivo 'oprao', dakako ne propuštajući priliku za zadirkivanje jer je moje teško olovo radilo ko' ludo, dok je on imao dosta udaraca u prazno. Nakon odmora i ručka te podosta uvjeravanja, prijatelj je uzeo olovo od 90 grama i jednako dobro kao ja  lovio ostatak dana.  Dakako, ne lovimo svi jednako i svatko ima svoj način, pa se mnogi neće sa mnom složiti, no pokušajte prvom prilikom loviti upredenicom na tridesetak metara olovom od 90 ili 100 grama i to tako da štap naslonite na jednu bandu brodice, a da ga ne dirate. 

Napnite upredenicu taman toliko da olovo dodirne dno i pustite da ju samo ljuljanje brodice zateže i opušta. Zatezanje će biti itekako efikasno jer upredenica 'diše' između naslonjenog štapa koji se pomalo savija i olova 'sidra' koje kao protuteža stalno stoji na dnu. S druge strane brodice postavite lagano olovo koje se pomalo odiže i upredenici ne daje nikakvo opuštanje i zatezanje. Odmah ćete uočiti odnos ulova s jedne i druge strane. Naime, teško olovo momentalno zateže upredenicu koja pokreće pramu čime i kod najmanjeg napada na ješku suvereno kvači ribu. Naprotiv, lagano olovo se podiže i spušta zajedno s pramama i ješkom, što dopušta ribi da dođe do ješke, skine ju s udice i bezbrižno ode, a da joj opasnost od udice nije niti prijetila. U svakom slučaju, moj kumpanjo je morao slušati o tome kako su arbuni 'vele beštije' i jednostavno kad dođu na spizu ne žele niti čuti za neka mala olovca koja ni ne vide. Dan danas mora slušati priču o lukavim arbunima koji ne žele imati posla s nekim ko' nije u stanju kupiti ni pošteno olovo. Dakako, što vrijeme više prolazi tirada je sve žešča i žešća jer su se priči o malim bijednim olovima priključili drugi kumpanji,  a to pogotovo dolazi do izražaja kada se klapa okupi negdje uz žmulj vina i pokoju slanu srdelu.

Napisao i snimio Mladen Marković

bottom of page