top of page

Ribolov iz barke

Ribolov na dubokim brakovima

Ribolov na dubokim brakovima od 60, 80, 100 i više metara pruža veliki gušt, kako zbog same težine, tako i zbog dobrih ulova. No, da bi uspješno lovili potrebno je imati odgovarajuće plovilo, uskladiti ribolovni pribor te uzeti dobre ješke

Radi snimanja TV emisije o ribolovu uputili smo se na brak kojemu je vrh na 80 metara, a okolna dubina 120 i više metara. Tema je bila – ribolov na dubokim brakovima, odnosno lov okana iako sada nije pravo vrijeme za njih. Pravo vrime je onda kada grozje zri. Onda su po dvi tri kile - rekao bi naš prijatelj iz Rogoznice, Miljenko profesionalni ribar koji pozna terene u tom dijelu Jadrana. Nažalost, TV ekipa je sada bila na brodu pa nije bilo odgode.  Bili smo na brodu dužine 10,80 metara, koji i nije najsretnije rješenje kod lova na tim dubinama jer na takvim mjestima struje i vjetar rade svoje. 

Naime, plovilo koje nije moguće sidriti jako otežava sam ribolov. Najbolji brodovi za ovu vrstu ribolova su oni do 8 metara jer su dovoljno veliki da u njima možete na pučinu gdje se duboki brakovi nalaze, a opet dovoljno mali da je moguće sidrenje na njima.  No, nažalost mi smo svaki dan snimali drugu vrst ribolova i nismo mogli mijenjati plovila u toku pet šest dana, pa smo nakon panulavanja tuna jednostavno prešli na duboke brakove i svako se malo motorima pomicali na vrh braka.

Sidrenje na dubokom braku

Sidrenje na velikim dubinama

Pođimo od pretpostavke da ribička klapa ima odgovarajuće plovilo koje se može sidriti, odnosno brod dužine 7 ili 8 metara. Kako sidriti takvo plovilo, pogotovo ako je more valovito? Najprije treba spomenuti da na mnogim brodicama nema ni propisane dužine i količine brodskih konopa, a o nekim dodatnim kolutima sa stotinjak ili dvjestotinjak metara konopa nema ni govora, što nije pametno ni s aspekta sigurne plovidbe, a o sidrenju na dubokim brakovima da i ne govorim. Mi se s brodom od 10,80 metara nismo mogli sidriti jer su valovi taj dan bili i te kako razigrani, no nipošto nismo htjeli propustiti snimanje. Odabrali smo taktiku puštanja po valovima i morskoj struji te se nakon određenog vremena vraćali na vrh braka. No, kako ipak sidriti brodicu do 8 metara s kakvima najradije lovim na dubokim brakovima? Prije svega treba na ekranu ehosondera dobro proučiti kako se brak spušta u dubinu, odnosno kakva je konfiguracija podmorja. U obzir treba uzeti i snagu vjetra i morske struje koji također divljaju na takvim otvorenim područjima pa je potrebno nekoliko puta manevrirati brodom i točno odrediti gdje se sidriti. Uz to potrebno je na brodu uvijek imati dosta konopa. Ja uvijek imam dva koluta sa po dvjesto metara konopa u rezervi. Onako, nek' mi se nađe. Često se zna dogoditi da je područje vrlo malo i ako se sidrite samo desetak metara dalje od ribolova ništa, odnosno rezultati su daleko mršaviji. Najbolje je da se brod sidri tako da je vrh braka okomito, odnosno ješka direktno pada tamo gdje želimo. Sidriti se treba na mjestu gdje grebenito dno naglo pada, što je ponekad teško izvesti, pogotovo ako puše tramontana koja je i nas peglala. Sidrenje se radi tako da se brodom 

maknemo s vrha braka u pravcu valova i morske struje. Ako je dubina 80 metara spuštamo toliko konopa i dodajemo još 20 metara više. Kada sidro dođe do dna i kada se zakvači treba otpuštati još konopa tako da se brod pomakne baš na onu točku, odnosno mjesto gdje žalimo spustiti ješku. Izgleda malo komplicirano, no treba se samo držati toga da se ne divlja sa sidrom. Poneki ribiči u 'žaru borbe' bacaju sidro prije nego brodica stane i prije nego što su došli na željenu poziciju. Što je sidro bačeno dalje od mjesta na kojemu želimo loviti, odnosno što više konopa otpustimo, to će bolje držati jer brod 'radi' na valovima. Na brodu je dobro imati jedno motovilo s namotanom konopom za parangal i na kraju olovo od 1 kilograma koje bacamo ako lovimo na dobrom mjestu, a u slučaju puknuća konopa ili otkvačivanja sidra od dna. Po konopu od motovima ćemo opet pronaći naše mjesto na kojem smo do tada bili usidreni i lovili, a koje smo vjerojatno i brumali. Kada smo se konačno usidrili na našem dubokom braku, treba početi loviti, a pribor mora biti uravnotežen. Trebao bi biti lagan, a opet vrlo snažan, jer nije jednostavno izvlačiti ni samo olovo od 150 grama, s kojim smo mi lovili, a pogotovo nije jednostavno izvlačiti i najmanju ribu s dubine od 80 ili 120 metara. Naši susjedi Talijani koriste električne role i posebne štapove za njih, a takav se pribor sramežljivo probija i na naše tržište. No električna rola ubija gušt i što se tiče naše redakcijske ekipe nikada neće biti u našem borbenom kompletu. Uostalom, ako ruka pomalo ne boli od ribolova, čemu onda ribolov, zar ne? S kojim štapovima i rolama te kojim upredenicama i najlonima loviti na tako zahtjevnom terenu?

Ryobi Metaroyal Safari – moć i kvaliteta

Shimano Stella SW 10000 dobar je odabir i za lov na dubokim brakovima

Na tržištu postoji bezbroj štapova namijenjenih lovu iz brodice, no kada  se lovi na dubokim brakovima treba imati na umu da se na dubini može naći i kakva veća beštija, pa ako imate štap slabije snage ribu gubite, a gubite i štap. Za lov na velikim dubinama treba koristiti štapove minimalne 

Štapovi za lov na brakovima

deklarirane snage od 150 grama, ako se radi o dvodijelnim ili trodijelnim štapovima s multikolor vrhovima, odnosno Quiverima. Za dubine preko 80 metara treba koristiti štapove deklarirane snage od 30 do 50 libri, najbolje jednodijelne ili dvodijelne koji su namijenjeni za lov upredenicama.

Klasični štapovi za lov na brakovima do 60 m

Lovi li se do 60 metara dubine gotovo svaka tvrtka koja radi ribolovni pribor ima po nekoliko modela štapova s multikolor vrhovima, od onih neozbiljnih dužine 1,5 m deklarirane snage od 100 g grama do ozbiljnih Quiver štapova kakvi su Shimanovi trodijelni Speed Master Boat Quiver i Beast Master Boat Quiver snage do 150 grama. Mnogi ribiči, pa tako i ja, preferiraju tanke jednodijelne štapove snage do 20 lb i dužine do 2,10 m koji imaju samo jednu manu a to je transport. No imaju toliko prednosti pred dvodijelnim ili trodijelnim da se to zapravo ne može ni usporediti. Naime, takvi štapovi su super lagani, a njihova snaga leži baš u činjenici da svojom akcijom koja je u vršnom dijelu vrlo brza, a u središnjem i donjem dijelu izuzetno moćna, mogu savladati svaku ribu bez obzira na veličinu i snagu. Primjer su Marijini štapovi za Tataki ili XZogin Takadum Ji 6321, kakvima i sam lovim, a čija je deklarirana snaga 150 grama. Takve preformanse nisu neko čudo, no čudo je da taj štap može podići uteg od 5 kilograma i ne samo podići, nego se uteg može danima ljuljati obješen na štapu, a da štapu nije ništa. Zapravo njime se može loviti kabura, inchiku i tataki tehnikom. Možemo reći da je to štap za gotovo sav ribolov iz brodice. Pogledajmo ponudu vrhunskih štapova za lov iz brodice na plitkim i dubokim brakovima.

Proizvođač Model Dužina m Snaga Vodilice
Shimano  Antares BX Braid 2,29  m 12 – 29 lb 12
Shimano  Speed Master Boat 2,29 m 12 – 20 lb 11
Shimano  Technium DF BX Boat 2,28 m 12 – 20 lb
Shimano  Catana Deep Sea 2.30 m 6 i 20 lb 6
Shimano  Shimano deep Power Boat 2,40 100 do 250 g 10
Shimano  Speed Master Boat Quiver 2,40 do 3 m 50 do 1¸50 g 17 do 21
Shimano  Beast Master Boat Quiver 2,40 do 3 m 30 do 250 g 19 do 21
SPRO Ostesee Specijal Light Pilk 2,10 m 50 do 120 g 9
Gamakatsu Zexxer Heavy Duti Baitcaster 2,05 m 40 – 130 g 9

Colmic Araton 2,40 do 3,50 m 30 do 250 g 13

Colmic Zenica 2,10 do 3 m 50 do 250 g 11

Colmic Power Drive 3,90 m 50 do 150 g 15
Colmic Akpha 2,40 m 20 do 150 g 12
Colmic Delta 2,40 m 20 do 150 g 12
Shakespeare Salt Boat 2,47 m 8 lb 14
Abu Garcia  Suveran Boat 2,60  12 lb 11
Abu Garcia  Suveran Uptide 2,97 5 do 10 oz 10
XZoga  Takadum Ji 6312 1,90 Do 150 g 10
Maria Squid Jive-Tataki 1,98 30 do 150 g 8

Avet multiplikator s prijenosom 8,0 : 1, snaga i brzina izvlačenja

Jeftini štapovi znaju vas ostavit na cjedilu u najgorem trenutku

Štapovi za lov na dubokim brakovima preko 80 metara

Štapovi za lov na većim dubinama od 80 metara jednaki su prije nabrojenim modelima, jedino im se snaga povećava na 30 do 50 libri. Kod ovih dubina mogla bi zagristi i kakva kirnja ili neka druga beštija pa potrebno je upotrijebiti svu snagu za borbu. Na našem tržištu je ponuda ovih štapova je znatno manja jer do sada nije ni bilo ove vrste ribolova, ne računamo li pojedince koji u miru i tišini upražnjavaju ovu atraktivnu disciplinu i koji su ih nabavili raznim kanalima ili putovanjima po svijetu. Uz standardne štapove namijenjene lovu udicom na dubokim brakovima, jednako dobri štapovi za ovu disciplinu su štapovi za light vertical jigging, jer su super lagani, a u njima je moćna snaga koja može izvući bilo koju ribu.  Za američko tržište Shimano je napravio štap Trevala Jigging deklarirane snage od 50 do 100 libri, no zbog finog i mekanog vrha i dužine od 1,95 metara savršen je za lov na velikim dubinama. Dobio sam ga na poklon, a upario sam ga s Avet malim multiplikatorom koji ima prijenos od 8,0 : 1 koji je moj odgovor na električne role. Jednim okretom ručice Avet uvlači 1,65 m upredenice, što s kočnicom koja se može stisnuti na 15 kilograma čini komplet za beskompromisan ribolov na velikoj dubini.

Proizvođač Model Dužina  Snaga Vodilice
Shimano  Antares Bx Braid 2,29 m 30 do 50 lb 12
Shimano  Speed Master Boat 2,29 m 30 do 50 lb 10
Shimano  Technium DF BX Boat 2,28 m 30 do 50 lb 9
Shimano  Catana Deep Sea 2,30 m 30 do 50 lb 8
XZoga Black Buster 1,80 do 800 g 6
XZoga Takadaum Taka SI 1,90 Do 600 g 6
Maria Steady Jigging 1,65 m 80 do 200 g 6
Maria Steady Jigging 1,65 m 100 do 250 g 6
Okuma Blue Diamond  
Okuma Cedros Speed Jig  
Okuma Catalina boat  
Ron Thompson Hard core II boat  
Ron Thompson Hard core II H-cast

Everol multiplikator napravljen po konceptu našeg prijatelja

Sjajna akcija ručno rađenog jednodijelnog štapa u kombinaciji s Daiwom Exceler

Role za lov na dubokim brakovima

Iako su generalno gledano surf role zavladale i na brodovima, kada je u pitanju ribolov na dubini, ipak se ribolovna industrija pobrinula za neke vrlo vrijedne role koje odskaču od standarda. Svake godine na tržište dolazi gomila modela raznih proizvođača i mogli bi generalno reći da danas i nema loše role, već je individualni odabir taj koji određuje da li je rola dobra ili ne. Ribolov sam počeo s Ticinom rolom Spinfocus GT 7000R/H koja bi trebala biti dovoljno snažna da se olovo od 150 grama i riba na udici digne s dubine od 120 m. Nažalost, iako je rola gotovo nova, bolje rečeno bila je u upotrebi dva puta, odmah je zakazala. Osovina je pukla kod trećeg izvlačenja olova i dva kanjca i nije mi preostalo ništa drugo nego da uzmem svoje dobre stare Daiwe Exceler, koje me nikada nisu razočarale. Ovo mi je bila, po ne znam koji puta, pouka da ne uzimam role koje su izvana gladac, a iznutra jadac. Za lov kod zahtjevnijeg ribolova kao što je lov na dubokim brakovima treba uzeti najbolje što možete kupiti. Bolje je investirati jedanput u rolu i loviti pet, šest godina s njom, nego svake godine kupovati jeftinu konfekciju koja uostalom nije jeftina. Primjerice, za Spinfocus treba izdvojiti ???? kuna. No vratimo se rolama koje su napravljene za težak ribolov, a jednostavno ih je prepoznati po kočnici. Proizvođači skrivaju podatak o snazi kočnice, iako u je katalogu cijeli pasus posvećen tome kako ta rola ima sjajnu kočnicu i kako je to revolucija, no podatak za tu 'revoluciju' skrivaju kao zmija noge. Zato kada vidite da je na roli istaknuta sila na koju se ta kočnica može stisnuti, znajte da ste našli onu pravu. Istine radi treba reći da neke role nemaju taj podatak i da su sasvim sigurno odlične za ribolov. Ipak pitajte trgovca jer neće hvalospjev u katalogu izvući ribu, nego rola koja mora imati snagu i kočnicu koja neće prokliziti kada je to najmanje potrebno. Na našem tržištu prisutna je gomila sjajnih rola koje nisu baš najjeftinije, no bolje jednom rolom loviti pet godina, nego u pet godina kupiti pet rola. Uz surf role koje ovdje ne spominjemo, donosimo pregled najboljih rola za lov bulentinom.

Proizvođač Model Kapacitet Prijenos Ležajevi Kočnica
Shimano  Stella 1000 SW 0.35 mm/440 m 5,8:1 14 23 kg
Shimano  Twin Power SW-A 0.35 mm/440 m 5,8:1 10 25 kg
Shimano  Saragosa F 0.30 mm/390 m 5,2:1 5 10 kg
Shimano  Spheros FB 0.45 mm/329 m 4,6:1 3 13 kg
Shimano  Navi PG 0.40 mm/220 m 5,2:1 4 11 kg
Ryobi Metaroyal Safari 0.47 mm/200 m 4,9:1 7 12 kg
Penn Spinfisher 8 lb/300 yds 5,1:1 6 10 kg
Okuma Cedros CJ-55S 0,35/260 m 6,2:1 4+1 15 kg
Okuma Cedros CJ-65S 0,40/260 m 5,7:1 4+1 12 kg
Okuma Raw 55 0,40/260 m 4,5:1 10+1 12 kg
Okuma Salina Sa-55 0,40/200 m 4,5:1 4+1 12 kg
Okuma Salina Sa-65 0,40/200 m 4,8:1 4+1 15 kg
Daiwa Saltiga Z4500 40 lb/240 yds 4,9:1 14+1 10 kg
Daiwa Saltiga Z5000 50 lb/320 yds 4,3:1 14+1 33 kg
Fin-Nor Ahab 20 20 lb/250 yds 4,6:1 5 10 kg
Fin-Nor Offshore OF65 12 lb/575yds 4,4:1 4 30 kg
Ryobi Ecusima Vi 8000 25 lb/220 yds 5,0:1 4 8 kg
Ryobi Applause 0,435 mm/400 m 5,0:1 4 10 kg

Stacionarne role za lov na dubokim brakovima

Mali multiplikatori za lov bulentinom

Iako izgledaju pomalo nespretno jer se kod nas iz nekog razloga mogu kupiti samo oni na kojima je ručica na desnoj strani, lov mali multiplikatorima je neusporedivo jednostavniji kada je u pitanju lov na dubinama. Osim što su čvršći odmataju najlon velikom brzinom, pri čemu nema uvrtanja najlona ili upredenice. Ovakvim multiplikatorima je jednostavno baratati. Pogotovo se to odnosi na male niskoprofilne bacačke multiće koji su osim svega po težini daleko lakši nego bilo koja stacionarna rola, dok im je snaga kočnice preko 10 kilograma, kao što je to slučaj kod ABU- a. Kada tome dodamo činjenicu da imaju vodilicu upredenice ili najlona stvar je jasna! Nije svejedno držati cijeli dan u ruci štap i rolu koji su super lagani ili nešto što nakon nekog vremena postaje muka. Osim niskoprofilnih multića na tržištu je još mnogo malih multiplikatora koji odlično zadovoljavaju potrebu za čvrstom, a opet laganom rolom namijenjenom lovu upredenicom. Nažalost, kod nas se tek u rijetkim prodavaonicama može kupiti ovakav pribor.

Proizvođač Model Kapacitet Prijenos Ležajevi Kočnica
Shimano  Torsa TS16 N 20 lb/295 m 5,8:1 8+1 20 kg
Shimano  Trinidad TN16N 16 lb/200 m 6,2:1 6+1 20 kg
Accurate  Boss Magnum 270 50 lb/500 yds 4,1:1 5 58 lb
ABU  Revo Toro 60 HS 0.40 mm/220m 6,4:1 7+1 10,9 kg
ABU Revo Winch 60 0.40 mm/200 m 4,6:1 7 10,9 kg
ABU Revo STX-HS-L 0.30 mm/145 m 7,0:1 10+1 10,9 kg
Fin-Nor Offshore OF16L 26 lb/350 yds 4,3:1 5 35 kg
Fin-Nor Offshore OFL16L 20 lb/350 yds 4,3:1 5 35 kg
Fin-Nor Marquesa 12 50 lb/270 yds 6,1:1 5 15 kg
Fin-Nor Marquesa 16 50 lb/400 yds 6,1:1 5 15 kg
Fin-Nor Marquesa 20 50 lb/530 yds 6,1:1 5 18 kg
Okuma Solterra SLR-15 SC 550 m/ 20lb 6,0:1 5+1 11 kg
Okuma Solterra SLR-10 L 380 m/20 lb 4,2:1 5+1 11 kg
Okuma Soltera SLR-15L 410 m/25 lb 4,2:1 5+1 11 kg
Okuma Star Drag Convector 0,45 mm/440 m 4,0:1 2+1 9 kg
Okuma Star Drag Magda Pro MA-30DX 0,45 mm/310 m 4,0:1 2 6,5 kg
Okuma Star Drag Magda Pro MA-45DX 0,50 mm/360 m 4,0:1 2 9 kg
Okuma Star Drag Classic Pro XP-452L 0,45 mm/450 m 3,8:1 2 9 kg

Multiplikatori za lov na dubokim brakovima

Upredenice i najloni za lov na dubokim brakovima

Iako smo mi lovili relativno manje primjerke riba, kolegi Borisu je u jednom trenutku udarilo nešto jako i njegov štap se odjednom pošteno savio. Na udicu je zagrizao mol od 1,80 kg pa je Duelov štap propisno zaškripao. Vaditi mola od 1,80 s dubine od 120 metara nije neka sreća, pogotovo jera smo lovili sa 150 gramskim olovom jer je morska struja na tom mjestu zaista jaka. Boris je, kao i ja imao upredenicu na roli, dok su mu predvezi i prame bili od nešto tanjeg fluorokarbona.  Ja sam se držao svojih gotovih predveza koje radim kod kuće i koji su mi standard. Boris je lovio na dagnju, iako ga je cijela ekipa zadirkivala da će dagnjom na stotinjak metara dubine loviti... ono što ne smijem napisati u novine. No za divno čudo prašio je sve u šesnaest. Ja sam se držao srdele i traka domaće lignje. Bilo žao što nismo imali bobića i kozica od koće koji su sjajna ješka kada se lovi na dubini. Uostalom, brzo će grožđe... Upredenice su na prvom mjestu kada se radi o lovu iz brodice, dok je najlon na drugom, odnosno samo su predvez i prame od monofila. Razlog je rastezanje najlona jer se na 100 metara rastegne pa su kontre tada neprecizne. Upredenica je kud i kamo snažnija, odnosno ima veću nosivost. Na roli uvijek imam upredenicu Power Pro snage 30 libri jer je vrlo tanka i dopuštam si da njome lovim i arbune. Dakako kada lovim na velikoj dubini, osnovni najlon mi je 0,50 pa do 0,80, dok su mi prame od 0,35 do čak 0,80 mm. Za lov bulentinom, bez obzira na kojoj dubini, uvijek koristim fluorokarbon i to uglavnom Seaguar, dok za vertical jigging uzimam Sunline FC 100 jer je žilav i pomalo se ponaša kao spiralna opruga, a baš takav toj discipli treba. U zadnje vrijeme za prame koristim Sunline fluorokarbon Siglon i FC Sniper koji su se pokazali odličnima. Kada smo kod upredenica jednostavno je odrediti onu koja nam treba jer uz mali promjer imaju veliku nosivost, pa tako Power Pro debljine 0,23 mm drži 15 kilograma, što je dovoljno za bilo kakav ulov. Za lov do 50 m treba koristiti male stacionarne role veličine od 30 ili 40 ili male niskoprofilne multiplikatore kao što je ABU Revo STX čija se kočnica također može stisnuti na nevjerojatnih 10,9 kilograma. No kada se lovi na velikoj dubini dobro je imati rolu ili multiplikator koji ima veliki prijenos i dovoljno kapaciteta kao primjerice Fin-

Sunline upredenice Super PE # 1.0 i # 4.0

Power Pro upredenica nezamjenjiva je kod ribolova na dubokim brakovima


Klasifikacija PE upredenica po XZogi
PE No. Debljina/mm Nosivost/LB Nosivost/kg
# PE 1.0 0.16 10 6
# PE 1.5 0.18 15 8
# PE 2.0 0.21 20 10
# PE 3.0 0.26 30 15
# PE 4.0 0.31 40 20
# PE 5.0 0.34 50 25
# PE 6.0 0.38 60 30
# PE 8.0 0.48 80 40

# PE 10.0 0.53 100 50

Norov multić Marquesa koji u veličini 20 ima kapacitet od čak 500 metara upredenice snage cca 25 kg. Koje upredenice koristiti? Iako koristim Power Pro upredenicu na nove ABU niskoprofilne multiće sam stavio upredenicu za vertical jigging koja svakih 10 metara ima drugu boju. Ponajbolje takve upredenice dolaze iz Japana, a prednjače one tvrtki XZoga, Shaut, Sunline, koje su dostupne i na našem tržištu. Primjerice, XZogina upredenica ima paletu od deset različitih boja i svaka označava 10 metara, tako da ribič dobro zna na kojoj je dubini ješka ili jigg, kabura, inchiku ili koja druga varalica. Ovakve upredenice imaju svoju oznaku i na tržište dolaze kao Japan PE. Mnoge su napravljene od čak osam fila ili niti i imaju savršen okrugli presjek, što ih čini idealnim za ribolov. Osim što su super jake ne šušte kada prolaze kroz vodilice, što mnogim ribičima smeta. Kod nas na tržištu ima bezbroj upredenica no kod kupnje treba paziti da imaju odgovarajuću snagu. Primjerice, oznaka PE 2.0 sasvim odgovara ribolovu na dubokim brakovima i nije potrebno kupovati deblju. PE 2.0 uglavnom ima debljinu, odnosno promjer oko 23 milimetra, a nosivost joj je od 10 do 15 kilograma, što ovisi o pojedinom proizvođaču.

Usporedba raznih PE 2.0 upredenica za ribolov na dubini

Proizvođač Promjer u mm Snaga u lb Snaga u kg
XZoga PE MMS10 0,21 20 10
XZoga Shogun PE 0,23 30 14
XZoga Taka PE 0,23 30 14
Sunline PE Jigger HG 0,23 35 14,5
Sunline Super PE 0,23 20 10
Sunline Deep One 0,23 20 10
Power Pro 0,23 30 15
Ron Thompson Dynacable 0,25 45 20,20
Ron Thompson Hyperstrong 0,25 39 18,20
Savager Adrenalin Big Fish 0,25 45 20,20
Musrad Dynamite Braid 0,25 46 21
Stren Sonic Braid 0,25 57 27
Berkley FireLine 0,25 38 17,5
Berkley Whiplash 0,23 56 25,7
Colmic Fire Power 0,25 30 13,650
Colmic Rainbow 0,27 20 9,400
Quantum PT Braid 0,22 25 13
Gamakatsku G Power X-8P 0,24 25 13
Gamakatsu G Power Multicolor P 0,24 22 11
Sufix Performance Braid 0,23 25 11,4

Preporučene debljine monofila za predvez i prame

Tehnika Ribe Predvezi Prame
Do 50 m ušata 0,25 do 0,28 0,18 do 0,22
Do 50 m arbun 0,25 do 0,28 0,18 do 0,22
Do 50 m fratar 0,25 do 0,30 0,22 do 0,28
Do 50 m kantar 0,35 do 0,40 0,22 do 0,30
Do 50 m zubatac 0,60 do 0,80 0,50 do 0,60
Preko 50 m okan 0,60 do 0,70 0,50 do 0,60
Preko 50 m kokot 0,70 do 0,80 0,50 do 0,60
Preko 50 m ugor 0,80 Čelični predvez
Preko 50 m kirnja 100 do 130 lb dakron 0,80 do 1 mm

Olovo u koje ide prihrana ili atrakanti

Power Pro upredenica nezamjenjiva je kod ribolova na dubokim brakovima

Olova za lov na dubinama

Prilikom lova na dubokom braku peglala nas je bura i olovo od 150 grama bilo je premalo. Mogli bi reći da nismo imali sreće, no na otvorenom rijetka je sreća kada su u pitanju valovi i morska struja. Olovo preko 150 grama bila bi poprilična tlaka, pa smo ipak ostali kod 150 grama. Talijani koji love električnim rolama jednostavno stave kilogram utega i sve je riješeno u sekundi. No nama koji ipak lovimo iz gušta ostaje jačanje mišića manjim olovima, iako smo čekali i po par minuta da olovo dođe do dna. Dakako, tek tada nastaje veselje jer treba olovo dignuti na površinu, a da ne govorimo o veselju kada vam se objese dvije jere ili dva kanjca, a vi očekujete okane. No govorimo o sportskom ribolovu, zar ne? Kakva olova koristiti i koje težine? U svakom slučaju treba koristiti olova takvog oblika da imaju čim manji otpor kroz more. Osim toga treba koristiti olova koja se neće otkotrljati u neku 

bužu na stotinjak metara dubine, a što se tiče težine, nju određuje brzina podvodnih struja. U Italiji postoje tvrtke koje rade savršena olova za lov na moru, no olovni utezi su 'utezi' mnogim uvoznicima ribičkog pribora jer prijevoz teškog tereta kao što je olovo znatno povisuje cijenu transporta pa ih uvoznici izbjegavaju. Uvoze se samo panulaška olova, dok za klasična olova za bulentin ili ribolov s kopna ne ni žele čuti. Čast iznimkama koje samo potvrđuju pravilo.  Kad govorimo o olovima za lov na dubini posebno treba spomenuti talijansku tvrtku Fonderia Roma CO.M.E.T. s.r.l. koja u svojoj ponudi ima takva olova da svakom zaljubljeniku u lov na dubinama moraju poteći suze. Ako putujete negdje na tu stranu, nemojte oklijevati, ma koliko god skupa bila.

Spojevi osnovnog najlona i prame

Iz brodice uvijek lovim upredenicama, još od kada su se prvi puta pojavile na našem tržištu i kada čak nisu ni bile okruglog presjeka. Oduševila me njihova snaga, manjak rastezljivosti i momentalni kontakt s ribom bez obzira na kojoj je dubini. Zaljubio sam se u Seaguar fluorokarbon kada se pojavio na tržištu, a kada sam na jednom sajmu nautike u Dusseldorfu prije pet šest godina naletio na Heinera Grossmanna i otkrio njegov konektor koji se prodaje pod komercijalnim imenom DEGA O.B.S. Quick – Bead – System, kompletirao sam svoju postavu od koje ne odustajem ni pod kakvim uvjetima. Dugo mi je 

trebalo da nagovorim nekog uvoznika ribičkog pribora na uvoz ovih čarobnih konektora koji zaslužuju da ih se ponovo posebno spomene. Dakako, na tržištu ima još nekih spojeva predveza i prame, no DEGA konektori su apsolutni šampioni jer jednim predvezom i pramama znam loviti sve dok mi ribe zubima ne otkinu udicu. DEGA konektor se okreće na predvezu, dok se prama okreće u njemu i gotovo nikada nema petljanja najlona koji se, gle vraga, zapetlja baš onda kada imamo ribu na udici.

Predvezi raznih dimenzija i raznih veličina udica na jednome mjestu

VMC Fast Grip s tri kontrakuke ne oprašta ni jednoj ribi

Udice za lov na dubokim brakovima

Pošto na dubokom braku može zagristi veća riba, dobro je loviti s kombinacijom veće i manje udice. Jedna udica neka bude primjerena većim ribama, a jedna, barem za početak neka bude manji broj. Već prvim ugrizima i ribama znate, doduše otprilike, sa čim ste se uhvatili u koštac. Osobno volim VMC udice Fast Grip s tri kontrakuke koje savršeno kvače ribu koja nema ama baš nikakve šanse da se oslobodi. Uz njih koristim i Ownerice 5111, sjajne gotovo za sav ribolov. One su standard za lov orade s kopna, a na dubokim brakovima pokazuju zašto su najcjenjenije udice na tržištu. Uz njih na dubokim brakovima koristim i Mustadove te Sasame udice, dok kod ribolova bulentinom neizostavno lovim VMC duratin udicama dugačkog vrata koje proštrikavaju usta svake ribe. U svojem 'novčaniku' za udice imam razne veličine udica spremne za upotrebu koje sam na miru vezao kod kuće, jednako kao i predveze, tako da u sekundi mogu reagirati i mijenjati veličine po potrebi.

Naši susjedi Talijani pravi su specijalisti kada je u pitanju lov na velikom dubinama, o čemu ste mogli čitati u prošlim brojevima Ribolova, a pošto drugujemo s jednom talijanskom ribičkom ekipom pomalo smo usvojili njihova mjerila kada je u pitanju ješka. Zapravo tu dileme nema jer je srdela na dubokim brakovima ješka prvi i najbolji izbor. Ako imate manje primjerke, možete srdelu staviti cijelu na dvije udice ili je možete rezati na dva dijela. Repni dio stavljate na udicu bez peraja koje se odrežu. Uz srdelu odlična ješka za lov na dubokim brakovima je kozica od koće, bobići, kraci hobotnice, trake muzgavca, trake lignje, a Boris je dokazao da na stotinjak metara dubine radi i dagnja omotana filo elasticom.  Uz ješku važan dio ribolova je i brumanje jer brumom svakako postižemo bolje rezultate. O tome smo pisali u prošlom broju Ribolova na Jadranu.  Vrijeme lova okana, i ne samo njih, na dubokim brakovima je pred nama i ako imate priliku iskoristite to vrijeme, pogotovo jer meteorolozi predviđaju lijepu jesen, zapravo bolje rečeno, bablje ljeto.

Ješka za lov na dubokim brakovima

Komadić kraka od hobotnice je također dobra ješka na dubini

Srdela je ješka broj 1

Napisao Mladen Marković

Napisao Mladen Marković

bottom of page