top of page

MALE TAJNE MAJSTORA PODVODNOG RIBOLOVA

Šargi i veliki fratri plivaju u struji, tamo iza onih hridi. Kako da ih dobijem na domet? Površinska čeka uz hridi

Tekst i slike redakcija Auto Moto Nautic Vision

Podvodni ribolov

Prije dvadesetak godina sam se prvi put zatekao u prilici, pod Konavoskim stijenama, da sam iza jednog rta koji je s druge strane oštro ponirao, naišao na grupu velikih šargi koji su se u koncentričnim krugovima približavali i povlačili od podmorskog zida.
Lovio sam u to doba s Maresovom STEN L komprimirkom. Puška je sa svojih 115 cm duljine imala efikasan domet do tri metra, no to u ovoj situaciji nije bilo dovoljno. Veliki šargi kilaši bili su oprezni i držali se na sigurnoj udaljenosti. Pratio sam ih puškom, nastojeći ocijeniti koliko su udaljeni. Pokušao sam se šuljati niz zid, ne bi li ih dobio na domet. Izvodio sam i polučeke na različitim dubinama, uz zid, u razini s kretanjem šargi, iznad i ispod dubine na kojoj su se kretali. Ništa. Sve je bilo uzalud. U konačnici sam nakon polučeke pokušao jurnuti za njima u plavetnilo. Uzalud. Strijela nije uspjela dostići ribe.
Takvih sam scenarija tijekom proteklih desetljeća doživio još. I kasnije, kada sam počeo koristiti duge laštikače. Uvijek bi se na takvim pozicijama riba držala izvan dometa, kao da je znala kakvim oružjem lovac raspolaže.

I bilo je tako, uzaludno sve do ljeta 2005. godine kada sam kod Lošinja lovio s iskusnim nekadašnjim prvokategornikom, desetak godina starijim od mene. Ronili smo na jednom uzobalnom potezu u paru, naizmjence zaranjajući. Iza jednog rta, opet poznati scenarij. Povukavši se s pozicije upitao sam ga što ćemo i kako ćemo? On, shvativši po mome pitanju da u sličnim situacijama do sada očito nisam imao uspjeha, mi je rekao da stanem koji metar iza njega i promatram s površine.

Usprkos poziciji na kojoj su se šargi držali stari lisac se priljubio uz jednu stijenu na površinskom rubu rta i postavio pušku u kosi položaj, u smjeru gdje su plivali šargi. Privivši se uz stijenu potpuno se ukočio, kao na čeki za velikog zubaca. Promatrao sam šarge. Nakon što su ga primijetili nervoznim pokretima su mu to dali do znanja. No kako je lovac postavljen na površini i može normalno disati, takva čeka može potrajati vječno. Nikome se nigdje ne žuri. Nakon nekoliko minuta ponovno su počeli plivati u harmoniji. Odlazili su i u koncentričnim se krugovima vraćali plivajući uz strminu smanjujući kut u odnosu na lovca na čeki. 

Puška je cijelo vrijeme bila postavljena u prvotnom položaju, a lovac nije pokazivao namjeru da je pomakne s postavljene linije ciljanja. Iako se meni činilo da je to trebalo napraviti. To me malo čudilo jer sam stekao dojam da su šargi, nakon što su se privikli na prisustvo nepoznatog i nepokretnog subjekta, već bili na rubu puškometa, ali desno od pravca u kojem je puška bila postavljena. Zašto ne zakrene pušku? Kolega je, kao i ja (kako mi je naredio) potpuno nepokretnom glavom promatrao u smjeru u kojem je puška bila postavljena.

 

Uz ovakve rtove naći ćete poziciju s ribom

Treba se naoružati strpljenjem

Nakon nekog vremena primijetio sam da su koncentrične kružnice kojima su šargi plivali opisivale promijenjenu trasu. Sada su većim dijelom prolazile rubom puškometa. Nakon desetak minuta čeke stari lisac je pritisnuo obarač i pogođena riba je zasvjetlucala u plavetnilu. Potpuno mirno lovac se unatraške povukao s pozicije polako privlačeći konopac s ribom na strijeli po dnu. Konop je držao zategnut ne dopuštajući šargu da se podigne prema razini na kojoj je do pred koji trenutak opisivao koncentrične kružnice. 

Majstor je skinuo masku i upitao me da li sam vidio i upamtio? Da, konačno mi je sve postalo jasno. Kao na ozbiljnoj dubokoj čeki. Položaj koji zauzmem moram držati, a pušku čitavo vrijeme držati u tom smjeru, bez pomicanja postrance ili po pravcu. Bez obzira što se predamnom dešavalo. Čak i kada mi se učini da su ribe linije kruženja približile na pozicijama lijevo ili desno od pravca u kojem je položena puška, to trebam ignorirati. U konačnici, tijelo i glava moraju biti potpuno mirni i ne smijem si dopustiti da ribe u kretanju izazovu instiktivno pomicanje glave za njima. I ono što me majstor upozorio kasnije - da ih ne pratim pokretima zjenica očiju. Sve kretnje djeluju upozoravajuće na ribu pa da se sljedećim krugom približe dometu puške, one se odmiču.

Nakon još jednog uspješno odstrijeljenog šarga pokušao sam i ja. Pa ponovno on, pa ponovno ja. Na toj smo poziciji ulovili pet velikih šargi. Najlakši je težio šezdeset dekagrama, a najteži kilu i deset dekagrama. I sve to bez mukotrpnog zaranjanja, dugih čeka, pretraživanja uskih labirinta i grota, kako sam do tada uobičajeno lovio velike šarge.

I ulov neće izostati

Kao nijemi promatrači potpuno smo mirni uz stijenu, na površini mora promatrali ribe i strpljivo čekali da se priviknu na nas i u konačnici priđu na domet.

Ova se taktika može efikasno prakticirati u svim uskim morskim prolazima u kojima je morska struja snažna. Ukoliko jemore malo mutno, vrlo vjerojatno u struji ima lijepih šargi, fratara, salpi, velikih piceva. Treba samo pronaći zgodnu stijenu, najbolje usjek, odakle se može vrebati, a što je najvažnije normalno disati jer se nalazimo na površini. Dakle, tipična čeka na površini. Ukoliko ribe ima, tijekom sljedećih petnaestak minuta vjerojatno će se pokazati i u krugovima početi prilaziti bliže. Sve dok ne dođe na domet.
Slična taktika može poslužiti i uz pučinske hridi kako bi se na domet dobile velike ušate, one što po primjerku teže i više od tridesetak dekagrama. S jednim takvim jatom možete se zabaviti sat – dva. U tom periodu, tko zna, možda se iz plavetnila približi i kakav gof.

 

U zatvorenim, užim kanalima poznati su mi slučajevi kada se sličnom tehnikom ulovilo velike lice. Prema iskustvima tih praktikanata, primjenom takve taktike, lice lovcu ostave više vremena za ciljanje, u suporedbi s klasičnom plitkom čekom i položajem u smjeru obale, kojom se lica učestalo lovi na područjima gdje se zadržava.

Predstavljena taktika je efikasna u rano ljeto i u kasnu jesen, pogotovo kada pušu lagani vjetrovi iz III i IV kvadranta. Ukoliko su prethodili dani s ružnim i valovitim vremenom (posebice jugo) i hidrometeorološke prilike su na vašoj strani.
Najbolje lovne pozicije su u uskim morskim prolazima koji se na svojim krajevima barem na jednoj strani strmim zidovima ruše u plavetnilo.

Još jedan je ulovljen

Pogođenog šarga treba polako dovući iza zaklona

Pozicija

Na takvim pozicijama je ovakvom tehnikom s dovoljno dugim laštikačama moguće ustrijeliti i kakvu radoznalu veću kirnju. Što se tiče opreme, treba odabrati ronilačko odijelo s različitim šarama donjeg i gornjeg dijela, kako bi se smanjila cjelovitost siluete podvodnog lovca. Dobro je ukoliko je boja šare prilagođena okruženju. Stakla na ronilačkoj masci je treba premazati s vanjske strane, tako da se ne vide bjeloočnice. Treba odabrati nešto kraće peraje, kako bi se s nogama jednostavnije zavukle u odabrani procjep. Što se tiče puške za podvodni ribolov za ovu taktiku je valja koristiti najdulju laštikaču koju posjedujete, i to s višestrukim lašticima, i barem četiri metra radnog dometa. Strijela promjera 6,5 ili čak 7 milimetara jer će smjer gađanja biti odozgo prema dolje, a težina strijele na kraju dometa pomaže prodoru u tijelo ribe.

Poziciju treba odabrati prema kretanju ribe

bottom of page