top of page

Elektronika

Za uspjeh u svakoj ribolovnoj tehnici izvanredno je važno poznavati karakteristike podmorja, odnosno dubinu mora, reljef, sastav i obraslost dna, te posebne detalje kao što su nazočnost uronjenih hridi, brodskih olupina i slično, jer upravo o tom faktorima ovisi sastav riblje populacije, a time i naši izgledi da ulovimo nešto zanimljivo ili, u boljem slučaju, trofejno. Ribolovci, profesionalni i rekreativci, nekoć su stvarali vlastite „banke podataka“ na temelju osobnog uvida, informacija baštinjenih od svojih prethodnika na istim poštama ili negativnog iskustva, primjerice zapinjanja pribora i gubitka udica, olovnica... i ulova, dakako. Prvi uređaj koji je ribolovcima pomogao da ostvare stanovit uvid u podmorje bio je dubinomjer, zvani i eholokator, jer je podatak o dubini mora na nekomu mjestu prikazivao pretvaranje vrijednosti jeke (odbijanja impulsa iz uronjene sonde) o morsko dno u numeričku (metričku) veličinu. Dakako, dubinomjer nije nastao kao ribolovno pomagala, njegova je primarna namjena bila navigacijska, da dopuni podatke na pomorskim kartama na kojima su upisane vrijednosti dobivene ručnim mjerenjem. Ali, s njegovim usavršavanjem, eholokator je mogao sve preciznije ukazati na konfiguraciju morskoga dna, te time onima koje zanimaju detalji poput podmorskih hridi, područja ravnoga dna (koje je već na dubini do koje prodire malo ili nimalo sunčeva svjetla golo, pjeskovito ili muljevito) ili pozicije olupina, omogućiti sve bolje poznavanje reljefa, sastava i  obraslosti dna, kao i stvaranje vlastite karte posebno zanimljivih područja unutar stanovitoga podmorskog krajolika.
Posljednjih godina dobili smo još jedan izvanredan dan elektroničke industrije: pomorske karte na karticama, pa tako svaki ribolovac može za nevelik novac imati na raspolaganju obilje podataka što su ih

UVID U PODMORJE  I TEKAKO VRIJEDI

hidrografski instituti desetljećima prikupljali svojim pretraživanjima morskoga dna. Tako sada, raspolažući istodobno zapisima na navigacijskoj kartici i podacima što vam ih kontinuirano šalje moderan i kvalitetan eholokator imate – i to u realnom vremenu, sad-i-ovdje – besprijekoran pregled podmorja na poziciji što ju vidite očitanu na ekranu, a koju možete i memorirati da biste se jednom, ako vam je ulov „rekao“ da za to ima razloga, vratili na nju.

Raymarine G –serije

Kodenova kombinacija GPS-a i radara

Vrijedi koliko ga poznajete

Uređaji najnovije generacije ne pretražuju više samo morsko dno ispod broda, nego i značajno ispred njega, čim se kompenzira ranije zaostajanje podataka (osobito pri brzoj plovidbi), te omogućuje pravodobna promjena kursa u skladu s procjenom o opravdanosti tog poteza u svjetlu uvjeta ribolova. Primjerice, vaš vam eholokator javlja da je pedesetak metara metara ispred vašega broda podmorska hrid nalik strmu podmorskom brdu, a vi panulate živim mamcem; dakle, navrijeme ćete prilagoditi brzinu i kurs broda, te dubinu vođenja panule, kako biste optimalno uskladili udaljenost sistema s mamcem od hridi i namamili grabežljivce koji se vjerojatno kriju u njenim pukotinama i jamama.
 

Panula živim mamcem, kao vrlo specifična ribolovna tehnika, izvanredno je profitirala od nastanka superiornih eholokatora, jer istančanost njihove elektronike omogućuje ne samo izvrstan pregled morskoga dna, nego i otkrivanje ribe. Kvalitetnim fishfinderom, nakon što steknete dovoljno iskustva u njegovom korištenju, moći ćete ne samo detektirati riblja jata ili velike pojedinačne primjerke, nego im i odrediti vrstu na temelju praćenja njihovog ponašanja u ambijentu. Iz iskustva s drugim inovacija u ribolovu znate da je svaka od njih, pa tako i fishfinder, korisna onoliko koliko uspješno istražimo mogućnosti njezine primjene. Ovdje to konkretno znači da se treba pomalo igrati, i to težeći prodoru do ruba kapaciteta uređaja, jer se najbolji ulovi i ostvaruju kad učinite nešto izvan ustaljenih koncepcija – kad iznenadite ribu nečim na što se još nije navikla i što nije prepoznala kao „prijevaru“. Jednako kao u ribolovu živim mamcem, fishfinder je koristan i kada lovimo mrtvim (primjerice lignjom) ili umjetnim, odnosno varalicama, premda ih drugačije povlačimo i način ribolova prilagođavamo većoj brzini broda. Uvijek ostaje na snazi pravilo da nam kombinacija navigacijske karte i uvid u podmorje omogućuju temeljitu pretragu „sumnjivih“ područja, kao i obogaćivanje naše riznice podataka onim što smo otkrili, zabilježili i doživjeli na određenim poštama.

Istovremeni rad radara i GPS-a

Kombinacija Kodenovog Echosondera i Furunovog GPS

Garminovi uređaji GPSmap182C i Fisfinder 320C

Radi i na pučini

Ali, nije elektronika za pretraživanje podmorja korisna samo za panulanje po međuotočnim kanalima i priobalnim područjima, ondje gdje njom pretražujete cijeli morski stupac, sve do dna: ona među presudno pridonijeti i vašem uspjehu u ribolovu na pučini. Naime, dok smo se nekoć oslanjali na ponašanje galebova, ili pratili kako sitna plava riba iskače iz mora bježeći pred grabežljivcima, sada predatore možemo otkriti prateći promjene na zaslonu uređaja, primjerice za plovidbe ustaljenom brzinom od 7-8 čvorova, a prateći neku iskustvenu rutu, poput one za koju znamo da se njom sezonski kreću tune, trupi dugokrilci ili drugi pučinski predatori.

Fishfinder koristimo i u driftingu, jer tada velika riba „šalje“ odraz svojim ulaskom u snop impulsa naše sonde, i to na dubini što ju podesimo (primjerice do 50 ili 100 m) kao krajnji doseg, kako bi se energija eholokatora koncentrirala u dijelu vodenog stupca u kojem očekujemo pojavu ribe. Pri takvom korištenju fishfindera, osim funkcije „zoom“ koristimo i alarm podešen na određenu veličinu odraza, s tim što se ne moramo uzrujavati ako se on oglasi i kada, umjesto pojedinačnoga velikog primjerka, dojavi nazočnost guste skupine sitne ribe, kompaktan „oblak“ srdele, inćuna ili šaruna.

Naime, pojava takvoga jata pod našim brodom vrlo je često najava nailaska grabežljivaca, a poznato je da se sitna riba od njih brani osebujnim načinom kolektivnog ponašanja: zgušnjavanjem jata i tako usklađenim manevriranjem kao da je jedno tijelo. U takvim slučajevima, jednako kao i pri nailasku vrlo velike ribe, tune ili igluna, može se dogoditi da se naš fishfinder oglasi dvostrukim alarmom: to će češće značiti da je uređaj primio dva odbijena impulsa, jer se riba sporo kreće, možda ne lovi, nego da se radi o dvjema ribama. U svakom slučaju, uvijek zapamtite što ste ulovili nakon određenog oblika sjene na ekranu, učestalosti i intenziteta alarma, kako biste s vremenom stvorili i osobnu „memorijsku karticu“, odnosno stekli iskustvo u korištenju uređaja koje će vam omogućiti da iz njega izvučete i više nego što su njegovi projektanti zamislili da može.

Usklađivanje elektronike na novom Kingfisheru K-45

Veliki „promet“ oko Blitvenice

Garminov GPSmap 5015

Kodenov podvodni radar

Lowrance HDS 8 – miljenik našeg redakcijskog tima

Napisao i snimio Maurizio Setti

GPSMAP serija 6000/7000

GPSMAP 78 serija

Fujinon Techno Stabi TS1440

Fujinon Techno Staby TS 1232

Waeco prijenosni

kompresorski hladnjaci

Waeco hladnjaci i zamrzivači

Garminove brodske kamere GCL 20, GCT 20 i GCT 30

MARK-4 I ELITE-4

Antena za kristalno čisti

TV signal

IS40 Instrument 

i OP10 Autopilot controller

VHF Radio RS 12

 Lowrance Link– VHF radio

 Lowrance HDS Gen2 Touch

bottom of page