top of page

Mamci, delicija i za ljude i za ribu

Većina riba se najbolje lovi  mamcem koji je njihova omiljena prirodna hrana, no meso školjaka i rakova je odlična ješka i za ribe koje se njima inače ne hrane

Iskusni ribiči će početnicima uvijek savjetovati osnovu, a to je  - brumaj i lovi onim čime se ona prirodno hrani u svom okruženju. To je postavka vrlo važna, no kada su u pitanju školjke i rakovi tu je sasvim druga priča, jer su školjka i rakovi jedan od najboljih mamaca kojima lovimo i uzet će ih svaka riba bez obzira hrani li se njima ili ne. Dakako neke ribe, kao komarča, će školjku ili raka sama izdrobiti, no ponudite li nekoj ribi koja to ne može, samo meso školjke ili raka,  budite uvjereni da će se polakomiti na sladak zalogaj.
Tako ćete mesom dagnje uspješno loviti i biljojede, poput salpe i cipla, kao i ovčice, ušate, pice, kantare, bugve... ribe koje se prirodno hrane zelenim algama, crvićima i račićima, dok će doslovce sve šarene vrste, od kanjca i pirke do kneza i lumbraka, mahnito nasrnuti i na meso puževa (volka, priljepka, ogrca), školjaka tvrdoga tkiva (raznih vrsta kunjki) ili raka čuvarkuću, primjerice. Naravno kada se lovi komarča koristi se cijela dagnja i to tako da se udica ugura u samo tijelo i iz nje viri samo vrh udice, dok se rak pažljivo stavlja na udicu tako da je živ. Dagnja je odlična i za brumanje zdrobljena zajedno s ljuskom , čiji komadići svjetlucaju dok lagano tonu. Kod brumanja uz drobljenu dagnju posebna je priča ježinčeva ikra: iako ju je, zbog njezine mekane konzistencije, vrlo teško koristiti kao ješku, sitna riba, posebice knezovi, počisti ju prije nego što joj krupnija stigne i prići, izvanredno je korisna kao sastojak u smjesi za primamu. Ježeve treba smrviti zajedno s oklopom i umiješati sa drobljenim dagnjama, starim kruhom, brašnom, otpacima pri čišćenju ribe... u kompaktno tijesto, te ga u posebnoj hranilici ili omotanog komadom vreće za krumpir, spustiti na dno, posebice ako lovimo bulentinom, pa zatim povremeno protresti da se sastojci šire uokolo.

kunjka

ogrc

jakovljeva kapica

volak

dagnja

I dagnje iz luke love

Školjke nije uvijek jednostavno nabrati, barem ne sve vrste, jer dagnje ima doslovce svuda, a u ribolovu možete koristiti i onu iz lučkih voda koja nikako nije za jelo. Ostale ćete naći u pjeskovitomu tlu plićaka (u području plime i oseke), na stijenama ili pojasu sitnoga kamenja na području dodira šljunka što ga more prevrće valovima i pijeska ili mulja, a posebice su školjkama bogata dna uz riječna ušća, gdje se one i komercijalno iskorištavaju. Puževe, posebice volke dragocjene u lovu komarče, možete ne samo skupljati po dnu u području od pola do dva metra dubine mora, nego i „loviti“: spustite veliku goveđu kost, privezanu uzicom, s broda na sidru u plitkoj uvali – ujutro će na njoj biti puž do puža. Kao lešinar izvanredno osjetljivih „senzora“, volak će prići i ribi što trune u moru, pa ga stoga možete skupljati i tako da špara, bugvu ili sličnu bezvrijednu ribu omotate komadom vreće za krumpir, „paket“ otežate kamenom i potopite na dnu pokrivenom lomljenim kamenom obraslim algama; nakon nekoliko sati (i volak je spor – kao puž!) preostaje vam da ih samo pokupite. Male rakove kao što je šuša ili male žbirce je najlakše uhvatiti na svjetlo ručne svjetiljke uvečer ili pred svitanje uz sam rub mora
Još se jedna školjka zanimljiva kao ješka lako nalazi i „lovi“: kanalić (Solen marginatus) ili kapelunga, kako je mi poznamo. Stanovnik je pjeskovita dna koji se uopće ne može zamijetiti, osim ako niste stručnjak za otkrivanjem (okom) njegovih „ticala“ pruženih iz dugačkoga mekanog oklopa i dvaju ravnih i potpuno simetričnih žljebića radi udisanja kisika iz morske vode.
Ova školjka se jednostavno brzo lovi. Zapravo potrebno je otići do najbližeg Metro centra i uzeti jedno pakiranje, odnosno 1 kilogram kapelunge, a može se također kupiti i u drugim trgovačkim centrima.
Doduše netko će reći da kapelungu treba pripremiti ne buzaru ili je ispeći na roštilju, što je prava delicija i za nas ljude, a na udicu staviti priljepak, no šalu na stranu, ponekad kao mamac koristimo školjke koje su jednaka delicija i nama, ljudima. Naš redakcijski tim kapelungu najčešće koristi i to iz čiste komocije. Naime osim lova komarče kada je koristimo cijelu dagnja zahtijeva puno više pažnje pri stavljanju na udicu, dok je kapelungu super jednostavno navesti na udicu.

Meso dagnje je mekano i sitna riba ga raznese u sekundi pa ga uvijek je treba „armirati“ rastezljivim najlonom – filo elastico. Kada se lovi dagnjom lovi komarča, uzima se cijela tako da je udica cijela u njoj i van vri samo vrh udice. Ribiči je često sole zbog čvrstoće no činjenica je da dagnju voli sva riba, a nije strana ni nama ljudima, dapače dobro pripremljena, delicija je za prste polizat

Dagnja

Kapelunga

Iako kapelunga nema tako čvrsto meso kao bibi, ova školjka nudi veliko iznenađenje. Naime, vrhovi su čvršći dok je sredina mekša, pa je odlična kada se reže i komadići stavljaju na udicu. Gotovo nema ribe koja neće uzeti kapelungu. Kada se lovi komarča udica se ili veže za samo tijelo školjke rastezljivim najlonom ili se pomoću igle navlači na udicu, a pri tome se koristi lažni čvor.

Kamenice

Komarče rade veliku štetu na uzgajalištima kamenica, što ponekad graniči i s prirodnom katastrofom. Poznati su slučajevi iz Malostonskog zaljeva, gdje komarče nemilice haraju tako da se štete mjere u tisućama kuna. Naravno, prava je šteta loviti ovom plemenitom školjkom, no ponekad  ne možemo odoljeti pa u Metrou uz kapelungu kupimo i pokoju kamenicu, jer ako baš komarča i ne ide, kamenica i te kako ide, samo trebate imati malo limuna sa sobom.

Ostale školjke

Ogrc, Jakovljeva kapica, kunjka ... samo su neke od školjki koje možemo i te kako koristiti u ribolovu. Doduše pitanje je tko bi lovio  Jakovljevom kapicom ili kunjkom, kada znamo kakva je to delicija, no znate nas ribiče, nikad ne reci nikada, jer činjenica je da su sve školjke sjajna ješka, samo je pitanje za koga, nas ili ribe?

Napisao Tomislav Vujić – Bluefin, fotografije arhiva RNJ

bottom of page